Už cestou na jednání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu vyvolal nový argentinský prezident Javier Milei značný rozruch, protože ještě cestou na jednání v letadle, na komerční lince, si nebral servítky.
„Když se ho reportéři během letu zeptali na jeho plány v Davosu, řekl, že jeho cílem je ‚přinést myšlenky svobody na fórum, které je kontaminováno socialistickou Agendou 2030, která světu přinese jen utrpení‘. Milei si pořizoval selfie a videa s překvapenými pasažéry na palubě, což je odrazem jeho záliby v dramatičnosti, ale zároveň podtrhuje, jak se mu podařilo oslovit obyčejné lidi v Argentině otrávené politickým status quo,“ napsala agentura Reuters.
Americká zpravodajská stanice CNN napsala, že Milei řekl „hrdinům“ Davosu, jak se to má dělat.
Přímo v Davosu pronesl dvacetiminutový projev, ve kterém, obrazně řečeno, rozšlapal hned několik báboviček.
„Jsem zde, abych vám řekl, že Západ je dnes v nebezpečí, protože ti, kteří by měli bránit západní hodnoty, přejímají vize, které vedou k nastolení socialismu a v konečném důsledku k chudobě,“ poznamenal Milei s tím, že snad ve snaze některým lidem pomoct se mnozí západní lídři posunuli od ideálů osobní svobody k principům kolektivismu. „A já vám zde říkám, že principy kolektivismu nikdy nevedly k vyřešení problémů světa. Jsou spíše jejich hlavní příčinou,“ hřímal u řečnického pultíku Milei.
Argentina je podle něj typickou ukázkou toho, co na fóru říká. Když jeho země v roce 1860 přijala za své ideály svobodu, v průběhu dalších 35 let se stala velmi významnou zemí. Jenže postupně přešla k ideálům kolektivismu a od té doby už sto let jen upadá. Svobodný kapitalismus je podle něj tím jediným systémem, který dokáže rozumně omezit světovou chudobu. Pohled do historie podle argentinského prezidenta také ukazuje, že mezi lety 0 až 1800 byl světový hospodářský růst minimální. Ale když kolem roku 1800 spolu s průmyslovou revolucí začal fungovat i kapitalismus, nastal světový hospodářský růst, a to ve velkém rozsahu. Milei zdůraznil, že mezi lety 1800 až 2023 se celkově světové bohatství zvětšilo patnáctinásobně, což napomohlo i k úspěšnému odstranění té největší chudoby v různých částech světa.
„Volný kapitalismus jako ekonomický systém je jediným nástrojem, který máme. Abychom na celém světě zatočili s hladem, s chudobou a s extrémní chudobou,“ zdůraznil Milei.
Někteří lidé podle argentinského prezidenta namítají, že volný kapitalismus je zlý, protože světové bohatsví nerozděluje spravedlivě, zatímco kolektivistické chování spravedlivé je, protože bohatství rozděluje rovnoměrněji. Ale podle Mileie toto tvrzení neodpovídá pravdě. Kolektivismus je podle něj založen na ideji násilí a na vynucování stále vyšších daní. Daně nikdo neplatí rád, ale přesto je platíme. Protože jsme k tomu nuceni. Tak to vidí Javier Milei.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.