Ruším, běžte pryč. Trump vyhodil „dohlížitele rovnosti“

22.01.2025 12:14 | Zprávy

S nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu končí politiky DEI, které podporovaly diverzitu, rovnost a inkluzi v rámci federálních agentur i v soukromém sektoru. Po své inauguraci Trump vydal exekutivní příkazy nařizující zrušení těchto politik, odsoudil je jako „nezákonné a nemorální“ a kritizoval je za plýtvání veřejnými prostředky a za diskriminaci. Úřad pro personální řízení (OPM) mezitím informoval o nutnosti ukončit všechny kanceláře DEI (Diverzita, rovnost, inkluze a přístupnost) a umístit jejich zaměstnance na placenou dovolenou.

Ruším, běžte pryč. Trump vyhodil „dohlížitele rovnosti“
Foto: Repro: PBS News
Popisek: První dny v úřadu 47. prezidenta USA Donalda Trumpa

Prezident Spojených států amerických Donald Trump vydal hned po své inauguraci několik exekutivních příkazů, kterými efektivně nařídil zrušení politiky Diverzity, rovnosti a inkluze (Diversity, equity, and inclusion, DEI) ve federálních agenturách a v soukromém sektoru.

Politika DEI se týkala různých strategií a prací v organizacích nebo institucích, které se snaží podporovat reprezentaci a participaci různorodých skupin lidí. Hlavním cílem DEI je vytvořit otevřené a inkluzivní prostředí, kde mají všichni stejné příležitosti k úspěchu. V Americe byl koncept DEI tradičně uplatňován především ve velkých korporacích, akademických institucích a vládních organizacích. Strategie zahrnují například nabírání a výběr zaměstnanců do korporací, kteří odrážejí demografickou strukturu společnosti více než na základě jejich skutečných schopností.

Historie konceptu DEI ve Spojených státech je úzce spojena s několika legislativními a exekutivními opatřeními. V roce 2011 podepsal tehdejší prezident Barack Obama exekutivní příkaz 13583, který byl zaměřený na zlepšení úsilí federální vlády o začlenění diverzity a inkluzivity. Význam a rozsah DEI se dále rozvíjel a v roce 2021, po sociálních hnutích jako #MeToo a Black Lives Matter, podepsal prezident Joe Biden další příkazy včetně příkazu 13985 – „Posílení rasové rovnosti a podpory komunit, kterým se nedostává pomoci, prostřednictvím federální vlády“. Jednalo se o vůbec první exekutivní příkaz, který Joe Biden ve funkci prezidenta Spojených států amerických podepsal. V červnu 2021 pak Biden podepsal příkaz o rozšíření praktik DEI do vládních organizací.

Prezident Donald Trump odsoudil příkazy zavedené předchozí administrativou Joea Bidena jako „nezákonné a nemorální“ a obvinil je z plýtvání veřejnými prostředky a diskriminace. Nový exekutivní příkaz Trumpa s názvem „Ukončení radikálních a nehospodárných vládních programů DEI a upřednostňování“ uvádí, že aktivity spojené s DEI, které byly implementovány na základě exekutivních příkazů vydaných Bidenem – zejména příkaz č. 13985 o posílení rasové rovnosti, jsou nejen neefektivní, ale i přímo škodlivé.

V souladu s Trumpovým exekutivním příkazem by měly být zrušeny všechny související pozice, programy a aktivity DEI, a to včetně pozic jako ředitel pro diverzitu  a různé akční plány pro rovnost. Příkaz dále nařizuje, aby federální postupy zaměstnávání a hodnocení výkonnosti zaměstnanců nepřihlížely k DEI kritériím, ale odměňovaly individuální iniciativu a výkon.

S cílem o reformu federálního náborového procesu zaměstnanců pak Trump vydal další příkaz, v němž Bílý dům zdůrazňuje, že nábor zaměstnanců byl pod administrativou Joea Bidena zkreslen politikami, které upřednostňovaly nepodstatné faktory, jako jsou „nezákonná rasová diskriminace“ a „vymyšlené koncepty genderové identity“. Trumpův plán má za cíl eliminovat nábor osob založený na rase, pohlaví nebo náboženském vyznání. 

V úterý večer pak Úřad pro personální řízení (Office of Personnel Management, OPM) v čele s Charlesem Ezellem oznámil vedoucím federálních agentur a oddělení, že musejí zahájit kroky ke zrušení všech kanceláří pro Diverzitu, rovnost, inkluzi a přístupnost (DEI) a nařídil zaměstnancům těchto kanceláří placené volno.

„Tyto programy rozdělovaly Američany podle rasy, plýtvaly penězi daňových poplatníků a vedly k ostudné diskriminaci,“ uvedl Úřad pro personální řízení. Ve zprávě, o které informovala i agentura NPR, je dále zdůrazněno, že rozhodnutí o „propuštění“ zaměstnanců „nemá žádný disciplinární důvod“.

Do středy, 22. ledna 17.00, musejí vedoucí agentur oznámit uzavření programů DEI zaměstnancům a zaslat informace zaměstnancům DEI o umístění na placenou administrativní dovolenou.

Do čtvrtka 23. ledna pak musejí vedoucí agentur poskytnout Úřadu pro personální řízení kompletní seznam úřadů DEI a všech zaměstnanců, kteří v nich pracovali ke dni 5. listopadu 2024, a úplný seznam všech smluv agentur souvisejících s DEI ke stejnému datu.

Do pátku by pak vedoucí agentur měli stihnout předložit písemný plán na provedení opatření ke snížení počtu zaměstnanců pracujících v kanceláři DEI, informoval server FoxNews.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 28 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

On se s tím vůbec nemaže, a to se mi líbí., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusegusta , 22.01.2025 12:41:52

|  17 |  0

Další články z rubriky

Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

15:21 Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

ČT nepřestává diváky zásobovat novou tvorbou, ať už se jedná o pohádky nebo seriály. V novém roce je…