V rozhovoru pro server iDnes.cz z 10. července 2024 Andrej Babiš, předseda hnutí ANO, podrobněji představil novou politickou frakci Patrioti pro Evropu, kterou jeho hnutí spoluzakládá. Tato nová frakce vzniká ve spolupráci s maďarskou stranou Fidesz, vedenou Viktorem Orbánem, a rakouskou Svobodnou stranou (FPÖ). Cílem této frakce je posílit konzervativní a národovecké hlasy v Evropském parlamentu, a tím ovlivnit směrování evropské politiky.
Pojďme si na úvod shrnout některé cíle a plány frakce Patrioti pro Evropu, které bývalý premiér zmínil.
Babiš mimo jiné zdůraznil, že hlavními prioritami nové frakce budou boj proti nelegální migraci, kritika zelené politiky Evropské komise (Green Deal) a ochrana národních suverenit členských států. Frakce se chce vymezit proti tomu, co považuje za centralizující a globalizační tendence Evropské unie, které podle nich ohrožují národní zájmy jednotlivých států.
Babiš také v rozhovoru deklaroval, že frakce Patrioti pro Evropu není uzavřeným klubem pouze pro zakládající členy. Aktivně hledají další evropské strany, které sdílejí jejich hodnoty a cíle, aby se k nim připojily. Mezi potenciálními spojenci jsou podle něj i další konzervativní a pravicové strany napříč Evropou, které by mohly pomoci posílit tuto novou politickou sílu v Evropském parlamentu.
Jak je obecně známo, má předseda hnutí ANO rád výzvy.
Jednou z těch hlavních pro Patrioty pro Evropu bylo podle něj jednání s polskou stranou Právo a spravedlnost (PiS). PiS se nakonec rozhodla zůstat ve své stávající konzervativní frakci, což bylo pro Babiše a jeho spojence jistým zklamáním. Přesto Babiš vyjádřil přesvědčení, že se jim podaří vytvořit silnou koalici, která bude schopna efektivně hájit jejich zájmy na evropské úrovni.
A jak vidí Andrej Babiš budoucnost nově vzniklé frakce?
Věří, že vytvoření frakce Patrioti pro Evropu je významným krokem směrem k posílení konzervativních a národoveckých hlasů v EU. Podle něj je to příležitost ukázat, že existuje alternativa k současné evropské politice, která více respektuje národní suverenity a tradiční hodnoty. Tato iniciativa má za cíl nejen ovlivnit politiku na evropské úrovni, ale také posílit domácí politické postavení zúčastněných stran v jejich vlastních zemích.
V rozhovoru ale Babiš odkryl i svoje názory na další politické dění.
V souvislosti s podzimními krajskými volbami řekl, že přijde na řadu opět kontaktní kampaň na náměstích a v kulturácích.
„Chceme lidem říkat, jak a co bychom pro ně dělali, aby se opět měli lépe. Naším heslem bude, že když v krajích vyhrajeme, vrátíme lidem, co jim vláda sebrala. A to jak ve školství a sociálu, tak ve zdravotnictví.“
Na dotaz, který zmínil, že se ANO na evropské úrovni přiklonilo k extremistům, ale zareagoval bývalý předseda vlády poměrně razantně.
„A na tuhle otázku jste přišla jak? Paní redaktorko, to je demagogie našich méně úspěšných politických oponentů a novinářů. Já si všechny ty pomluvy a nálepky vysvětluju jako svým způsobem závist, že jsme úspěšní. A jsme také pragmatičtí, proto jsme na evropské úrovni hledali spojence, kteří mají stejný názor na pro nás zcela zásadní věci. Řekl bych, že naprostá většina Evropanů s našimi prioritami souhlasí,“ je si Babiš jistý a dodává, že prioritou ANO stále zůstává hájit zájmy všech našich občanů a bojovat za jejich lepší život.
Na ostřejší notu zahrál Andrej Babiš i v případě dotazu na úmyslné komolení názvu Patrioti pro Rusko a na prohlášení Petra Fialy, že nová frakce slouží zájmům Ruska.
„Petr Fiala je patologický lhář. Zjevně mu vadí, že jsme odsoudili Rusko jako agresora a podpořili Ukrajinu. Nechápu, jak si může na takové tragédii dělat marketing. Jen bych připomněl, že když jsem v roce 2019 byl na oficiální návštěvě s Karlem Havlíčkem a českými podnikateli u prezidenta Zelenského, tak jsme veřejně odsoudili anexi Krymu,“ vzpoměl si Babiš na své vládní angažmá a také na skutečnost, že v té době Petr Fiala podle jeho slov mlčel jako ryba.
„A moc problémů mu nedělá ani to, že europoslanci ODS jsou v europarlamentu ve stejné frakci jako rumunská strana AUR, jejíž předseda by chtěl anektovat část území Ukrajiny,“ zažehl jiskru na téma, kdo s kým sdílí stejnou frakci.
Pokud je řeč o Ukrajině, nelze přejít otázku, zda tato země patří do Evropské unie. Podle Andreje Babiše do ní patří každý stát, který splní vstupní kritéria.
„Do toho má ale Ukrajina hodně daleko, například i kvůli korupci,“ dodal ještě předseda ANO s tím, že je třeba respektovat také nějaké pořadí přihlášek a není možné preferovat některé kandidáty na úkor ostatních.
Dodejme, že frakce Patrioti pro Evropu se zatím jeví jako ambiciózní projekt, který má potenciál výrazně ovlivnit budoucí směrování Evropské unie. S podporou silných stran jako Fidesz, FPÖ, francouzské Národní sdružení (RN), italská strana Liga, ale i ANO a s otevřeností pro další spojence může být velmi silným a vlivným hráčem, který přinese do evropské politiky novou dynamiku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: MaA