Ukrajinské úřady oznámily, že okupovanými ukrajinskými městy na jihu státu otřásla série explozí. Anglicky mluvící čtenáře o tom informovala americká zpravodajská stanice CNN. Jeden z Ruskem dosazených představitelů regionu Vladimir Rogov uvedl, že ruská protivzdušná obrana sestřelila šest raket nad Berďanskem, přístavním městem v jihovýchodním cípu regionu. Leží mezi Mariupolem a Melitopolem. Z útoku obvinil ukrajinskou armádu. Ukrajinští zástupci se k výbuchům nevyjádřili a CNN upozornila, že informace o útocích v Berďansku nemohla nezávisle ověřit. Sobotní výbuchy představují poslední z řady útoků na Ruskem okupovaná území na jihu Ukrajiny v poslední době.
O slovo se znovu přihlásil také zakladatel soukromé ruské armády Wagnerovců Jevgenij Prigožin, který tepal vedení Ruské federace nejen za to, co dovoluje páchat v Bělgorodské oblasti. Ministerstvo obrany Ruské federace v této souvislosti nešetřil. „Ministerstvo obrany není ve stavu, kdy by mohlo dělat vůbec něco, protože de facto neexistuje - je v chaosu," řekl Prigožin podle CNN.
„Nebezpečné hry se v kremelských věžích staly běžnou záležitostí," pokračoval šéf Wagnerovců s odkazem na neidentifikované kremelské frakce. „Už nějakou dobu frakce hrají hry, aniž by chápaly, co dělají. Dnes prostě ničí ruský stát.“
Prohlásil, že neznámé kremelské frakce „ničí (ruský) stát“ a snaží se zasít rozkol mezi něj a čečenské vedení a jeho bojovníky. Prigožin také tvrdil, že kritizuje ministra obrany a náčelníka generálního štábu, protože „nedělají svou práci správně“.
Ale Prigožin zašel ještě dál.
„Pokud ministerstvo obrany dostatečně brzy nezastaví to, co se děje v Bělgorodské oblasti, nezastaví ten chaos, který se děje kolem zajetí území Ruské federace, pak my (jednotky Wagner) určitě přijedeme do Bělgorodské oblasti a budeme chránit naše lidi," uvedl.
Podle serveru katarské televize Al-Džazíra vyrukoval Prigožin dokonce s tvrzením, že ruské síly zaminovaly část území, o které se bojovalo, aby poškodily Wagnerovce. Konkrétně při jejich stahování z Bachmutu.
„V příspěvku na Telegramu Prigožin uvedl, že jeho muži objevili v týlových oblastech tucet míst, kde příslušníci ruského ministerstva obrany umístili různá výbušná zařízení, včetně stovek protitankových min. Na otázku, proč byly miny položeny a výbušniny nastraženy, úředníci ministerstva obrany uvedli, že to byl rozkaz jejich nadřízených, uvedl Prigožin,“ napsal server katarské televize.
Žádná z nastražených náloží však podle Prigožina nevybuchla a nikdo nebyl zraněn.
Na ukrajinské straně se řeší protiofenziva, ale nejen ta. Server Kyiv Post se vrátil k osudu ukrajinských dětí ukradených Ruskou federací. Publicista na volné noze Mark Temnycky napsal, že Rusové unesli statisíce ukrajinských dětí a musí za to také tvrdě zaplatit. „Je třeba vyvinout mezinárodní tlak na Rusko, aby vrátilo statisíce unesených dětí na Ukrajinu. Rusko musí být za tyto zločiny proti lidskosti důsledně potrestáno. V době, kdy se ruská invaze na Ukrajinu blíží k hranici 16 měsíců, vyšetřuje několik mezinárodních organizací ruská válečná zvěrstva. Mezi ně patří i dopad ruské invaze v plném rozsahu na životy ukrajinských dětí,“ uvedl doslova Temnycky.
Z dostupných informací se zdá, že unesené děti jsou na ruské půdě vystaveny převýchově a rusifikaci. Rusifikační program zahrnuje ruský pohled na výklad ukrajinských dějin, dehonestaci Ukrajinců a vyzdvihování ruského prezidenta Vladimira Putina. Samozřejmostí je údajně i povinná výuka ruštiny.
Tyto závěry byly podle Temnyckého částečně odvozeny ze zprávy, kterou zveřejnila Conflict Observatory, projekt financovaný americkým ministerstvem zahraničí a realizovaný na Yale University School of Public Health.
„Ruská vláda vypracovala národní program, který nabízí ukrajinské děti k adopci ruským rodičům, i když se ví, že děti nejsou sirotci,“ upozornil Temnycky.
Publicista v této souvislosti připomněl, že politiku nuceného přesídlování celých etnik není na území Ruské federace ničím novým. Ve 20. století tutéž politiku a v mnohdy ještě drsnějším provedení prováděl diktátor Josif Stalin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.