„To, že nás Rusko zařadilo na seznam nežádoucích organizací, se snaží především odstřihnout vlastní organizace od komunikace se zbytkem světa, od podpory, od informací, technických dovedností a podobně,“ řekl na úvod Pánek s tím, že to není primárně proti Člověku v tísni, ale proto, že jejich desetiletá podpora ruské občanské společnosti se už dostala pravděpodobně do hledáčku lidí, kteří se tím zabývají.
Odmítá slova poslance Adalbiho Šchagoševa z vládní strany Jednotné Rusko o tom, že by cvičili agenty a koordinátory protestních nálad. „Nevím, jak si to Šchagošev představuje. V normální společnosti je normální sezvat lidi, kteří když mají podobný názor, tak vyjdou do ulic, kde jej svobodně vyjadřují. V této zemi se nechce dovolit dialog, není připravena na otázky a nechce čelit výzvám. Takovou mocenskou strukturu irituje, že si někdo dovolí pověsit někam na internet výzvu ‚sejdeme se na náměstí xy‘,“ podotkl Pánek.
„My tam ty lidi pouze podporujeme, třeba v tom, jak lépe pracovat s webovými stránkami. Nikdy neděláme to, že bychom něco někam vyváželi,“ přiblížil náplň Člověka v tísni v Rusku vědom si toho, že Rusku samozřejmě jakákoli podpora kriticky fungující občanské společnosti vadí.
„Putina a jeho souputníky irituje v podstatě kdokoli, kdo je v nějakém spojení s těmi, jež svolávají demonstrace, kde poukazují na manipulaci voleb, na obrovskou korupci, strašně špatné životní prostředí, na zatajování informací nebo na obrovské množství domácího násilí, sebevražd. Prostě na to, že ruská společnost je v hrozném stavu,“ konstatoval výkonný ředitel společnosti Člověk v tísni.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab