Rusko a Čína chtějí vyvážit „zhoubný globální vliv USA“. Padla dohoda

04.02.2022 16:54 | Zprávy

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes v rámci setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na zahájení olympijských her v Pekingu oznámil uzavření strategického partnerství obou zemí, které má zahrnovat úzkou spolupráci v řadě odvětví včetně energetiky či technologií. Podle státníků je cílem dohody vyvážit „zhoubný globální vliv Spojených států“.

Rusko a Čína chtějí vyvážit „zhoubný globální vliv USA“. Padla dohoda
Foto: Xinhua
Popisek: Vladimir Putin, Si Ťin-pching

Rusko a Čína by měly být podle nové dohody více propojené, jako v období předchozích spojenectví z dob studené války. Přátelství mezi těmito zeměmi se prý meze nekladou. „Přátelství mezi oběma státy nemá žádná omezení, neexistují žádné ‚zakázané‘ oblasti spolupráce,“ nechali se slyšet Putin se Si Ťin-pchingem. Spolupráce se tak nemá vyhýbat ani vesmíru, změně klimatu, umělé inteligenci či otázkám spojeným s kontrolou internetu.

Agentura Reuters společně s analytikem Jonathanem Eyalem připomíná, že klíčová dohoda o spolupráci obou zemí se uzavírá ve chvíli, kdy Rusko je pod tlakem západních spojenců kvůli riziku vojenského napadení dalších území Ukrajiny, když již anektovalo poloostrov Krym a vojensky se aktivně angažuje i v separatistických oblastech na východě Ukrajiny. Čína zažívá diplomatický bojkot olympijských her v Pekingu ze strany Spojených států a některých dalších západních zemí.

Rusko oproti západnímu postoji Čínu podpořilo jak v otázce olympiády, tak v otázce Tchaj-wanu, k němuž prohlásilo, že je neoddělitelnou součástí Číny a odmítlo jakoukoli tamní nezávislost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

7:51 Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

Nedávno světem proletěla zpráva, že se Rusové možná pokusili poškodit několik důležitých podmořských…