Rusko a Saúdská Arábie prý rozvíjí vzájemné vztahy. Ve skutečnosti ale...

24.10.2016 20:01 | Zprávy

O vzájemných vztazích mezi Ruskem a Saúdskou Arábií promluvil v rozhovoru pro Moskovského komsomolce profesor historie a politologie Grigorij Kosač. Navzdory pozitivní rétorice na obou stranách přetrvávají zásadní rozdíly v postoji vůči Sýrii. Saúdská Arábie má prý „plán B“.

Rusko a Saúdská Arábie prý rozvíjí vzájemné vztahy. Ve skutečnosti ale...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát nevládní organizace Reportéři bez hranic

Podle Kosače považují oba státy vzájemné vztahy, alespoň tedy v oblasti ropného průmyslu, za „strategické“.

„Na obou stranách se hovoří o tom, že se vzájemné vztahy budou i dále prohlubovat a že mezi Moskvou a Rijádem existuje jen velmi málo sfér zájmu, kde se neshodnou. Takovou výjimku prý představuje například přístup k syrskému prezidentu Asadovi,“ zmínil expert.

Na druhou stranu dodal, že taková prohlášení ne tak úplně odpovídají realitě. „Právě kvůli opačnému přístupu k současnému prezidentu Sýrie mezi oběma státy vzniká mnoho třecích ploch, které jim zamezují vytvářet strategické partnerství i v ropné oblasti,“ uvedl Kosač.

Saúdská Arábie prý navíc bez ohledu na uzavřenou dohodu s Ruskem odmítla ustoupit od své strategie udržování vysoké volatility cen ropy. „Nic nenasvědčuje tomu, že by se v Rijádu chystali od tohoto přístupu ustoupit, naopak; z pohledu na strategický plán Saúdské Arábie do roku 2030 je patrné, že počítají v budoucnu s cenou okolo 30 dolarů za barel ropy. To je pro Rusko samozřejmě neakceptovatelné.“

„Těch rozdílných pozic je samozřejmě více: jedná se zejména o Asada a ruské, jak o tom hovoří v Saúdské Arábii, vtržení do Sýrie či neochotu ze strany Moskvy vyjednávat s těmi, které v Rijádu nazývají ‚umírněnou opozicí‘,“ uvedl expert. Z pohledu Moskvy jsou tito „představitelé umírněné opozice“ prostými teroristy.

Další problém představuje podle experta „často se měnící pozice Ruska vůči Jemenu; a co je z pohledu Rijádu úplně nejhorší, je ruská snaha rozvíjet vztahy s Íránem, který je pro Saúdskou Arábii jedním z hlavních oponentů v regionu“.

„Toto všechno znamená, že obě strany sice prohlašují, jak dochází k vzájemnému politickému přibližování, ale realita je dosti odlišná,“ uvedl politolog.

Vzájemné rozdíly nejsou prý navíc vytvářeny pouze na politické úrovni. Před nedávnem se v Grozném uskutečnil kongres muslimských teologů, v závěru kterého byla přijata fatva (dobrozdání pozn. red.), již schválil i nejvyšší muftí Čečenské republiky a s největší jistotou i Ramzan Kadyrov.

V této fatvě se hovoří o tom, že wahhábismus a obecně salafismus jsou směry, které nemají žádné spojení s islámem. Přitom salafisté utvářejí velmi široký okruh spojenců Saúdské Arábie. Podle některých údajů se dokonce třetina všech muslimů v regionu řídí tou či onou doktrínou salafismu, to znamená doktrínou, která připomíná nutnost navrácení „zlatého věku islámu“.

„V Rijádu tuto fatvu, která byla přijata v Grozném, vnímali jako velmi silnou urážku, a to zejména ze strany Kadyrova jako lídra ‚muslimského regionu v Rusku‘, od kterého si slibovali případnou pomoc v pronikání saúdských investic na ruský trh.“

Další významný bod na agendě rusko-saúdských vztahů již od počátku třetího tisíciletí představuje zájem Rijádu o ruské zbraně.

„Za posledních několik let bylo dosaženo několika dohod v této oblasti, ale nakonec z toho nic nebylo. Jak je dobře známo, Saúdské Arábii to ovšem tolik vadit nemusí, jelikož je velmi úzce napojena na Spojené státy, a tím pádem má přístup k jejich technologiím, navíc dováží zbraně i z Francie a nedávno uzavřela dohodu s mnohými státy Asie,“ uvedl politolog.

Co se války v Sýrii týče, nedávno v rozhovoru pro britskou BBC prohlásil šéf saúdského ministerstva zahraničí, že pokud selže stávající plán, bude v Sýrii realizován saúdský „plán B“. O co se přesně jedná?

„Již nějakou dobu se v saúdském tisku objevují názory o tom, že by měla Saúdská Arábie do Sýrie vyslat několik svých vojenských jednotek, aby převrátila balanc sil ve prospěch protiteroristické koalice.“

„Vyslání většího kontingentu se ovšem očekávat nedá; myslím si, že se v Rijádu zmohou maximálně na nějaké symbolické gesto, jako tomu bylo při prvním izraelsko-palestinském konfliktu mezi lety 1948 a 49. Tehdy Saúdská Arábie vyslala na pomoc protiizraelské koalici 100 svých mužů.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT vypnula primátora, který mluvil o Ukrajincích. On však nemlčí

7:43 ČT vypnula primátora, který mluvil o Ukrajincích. On však nemlčí

Česká televize hostila přes videomost plzeňského primátora Romana Zarzyckého. Měl se vyjadřovat ke z…