Rusko lže lidem v Evropě tak úspěšně, že přestávají věřit vlastním politikům, pravil generál Pavel

21.06.2016 9:36 | Zprávy

Rusko vede s Evropskou unií informační válku, v níž zaznamenává nejedno vítězství. „Kremlu se v tomto směru docela daří,“ přiznal během své přednášky v pražském Karolinu předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. I o dalších myšlenkách z Pavlova proslovu informuje server Aktuálně.cz.

Rusko lže lidem v Evropě tak úspěšně, že přestávají věřit vlastním politikům, pravil generál Pavel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel

Strategie Moskvy je podle druhého muže Severoatlantické aliance jasná: zmást občany unijních států propagandistickými výmysly až do té míry, že přestanou věřit svým zvoleným politikům. „Dezorientovaní lidé pak bývají více než kdy jindy ochotni naslouchat lžím a polopravdám o současném uspořádání Evropy,“ tvrdí Pavel.

Nehledě na vyhrocené vztahy s Kremlem se Petr Pavel přesto nedomnívá, že by Rusko plánovalo vojensky zaútočit na Evropu. Některé agresivní kroky Ruska však podle něj nelze nevnímat. Ať už jde o válečný střet s Gruzií, anexi Krymu, anebo podporu proruských separatistů na východní Ukrajině. „Právě Ukrajina je nejlepším důkazem velmocenské politiky a ambicí Ruska a jeho snah stát se opět globálním hráčem,“ uvedl generál.

Celý text je ZDE

Krym už se nesmí opakovat

Okupace Krymu je modelovou ukázkou schopností Kremlu prosadit svou vůli armádou, když to bude nutné.

„Můžeme polemizovat o situaci na Ukrajině a v něčem Rusku i rozumět, avšak jeho anexe Krymu je bezprecedentní krok, jakých jsme byli naposledy svědky v druhé světové válce: vtrhnout na cizí suverénní území a vzít si ho. Na podobné akce musíme reagovat,“ uvedl Pavel.

Petr Pavel v této souvislosti zmiňuje návrat k někdejší politice odstrašení, která v éře studené války udržovala tehdejší Varšavskou smlouvu a NATO ve vzájemném šachu. Ani jedna strana si netroufla zaútočit, protože by odveta byla zničující.

„Tohle je třeba dát Rusku jednoznačně najevo i kdyby to bylo pod prahem článku pět Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně Aliance. Ať již jde o přítomnost aliančních jednotek na hranici, anebo ujištění zemím, které se obávají Ruska, že jim Aliance při ohrožení pomůže. Krym už se nesmí opakovat,“ vysvětluje generál.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hněv. „Moderní“ pohádka ČT propadla, diváci k hodnocení používají fekálie

9:42 Hněv. „Moderní“ pohádka ČT propadla, diváci k hodnocení používají fekálie

Česká televize letos na Štědrý den odvysílala v hlavním vysílacím čase novou pohádku s názvem „Tři p…