Rusko se prý v Sýrii snaží provádět etnickou čistku

10.12.2015 10:13 | Zprávy

Rusko usiluje o etnickou čistku v severosyrské provincii Latákíja a nutí místní turkmenské a sunnitské obyvatelstvo k útěku, prohlásil turecký premiér Ahmet Davutoglu. Podle něho chce Moskva v oblasti zabezpečit ruské a syrské základny.

Rusko se prý v Sýrii snaží provádět etnickou čistku
Foto: M.Kutilová
Popisek: Na hranicích s Islámským státem

„Rusko se snaží o etnickou čistku v severní Latákíji a chce přinutit veškeré turkmenské a sunnitské obyvatelstvo, které nemá dobré vztahy s režimem (syrského prezidenta Bašára Asada), aby odešlo. (Rusové) je chtějí vyhnat, chtějí etnicky vyčistit tuto oblast, aby režimní a ruské základny v Latákíji a Tartúsu byly chráněny,“ řekl Davutoglu zahraničním novinářům v Istanbulu.

Davutoglu, jehož země zažívá nejhorší krizi ve vztazích s Ruskem od dob studené války kvůli nedávnému sestřelení ruského vojenského letadla tureckou stíhačkou, dnes také řekl, že je Turecko připraveno s Moskvou spolupracovat na tom, aby už k podobnému incidentu nikdy nedošlo.

Turecko a USA prý lépe koordinují zásahy proti extremistům

Turecký premiér vyzdvihl zvyšující se kvalitu spolupráce Turecka s USA v rámci boje proti extremistickému Islámskému státu zejména v oblasti koordinace zásahů proti pozemním cílům v oblastech ovládaných extremisty.

Davutoglu se vrátil i k otázce vyslání tureckých vojáků do severního Iráku, což vyvolalo protesty vlády v Bagdádu. Podle šéfa turecké vlády jde o akt solidarity, a ne agrese. Upozornil, že v oblasti působí turečtí vojenští instruktoři, jejichž bezpečnost je ve větším ohrožení ze strany IS.

Davutoglu také hovořil o nejnovějším vývoji vztahů Turecka s Evropskou unií, která se zavázala pomoci Ankaře s pokrýváním nákladů na pobyt hlavně syrských uprchlíků na tureckém území. Projevil „optimismus“, že začala nová éra v těchto stycích. Nejpozději do tři čtvrtě roku očekává prý liberalizaci vízové povinnosti pro Turky jedoucí do EU a uzavření dohody o opětovném přijímání uprchlíků z Unie, kteří Turecko využili jako tranzitní zemi pro své stěhování do Evropy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Miroslava Němcová byl položen dotaz

falešný tweet

Dobrý den, přemýšlela jste, proč právě vy jste byla zneužita k šíření falešného tweetu? Myslíte, že vás v Rusku nějak znají, že jste pro ně hrozbou? Spíš bych vám dal za pravdu, že popud vzešel z Česka, ale od koho? Myslíte, že je za tím třeba i někdo z politiků, a že jde o předvolební boj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co dělal na Ukrajině? Jindřich Rajchl podává trestní oznámení na Foltýna

17:50 Co dělal na Ukrajině? Jindřich Rajchl podává trestní oznámení na Foltýna

Korespondenční volba útočí na samou podstatu demokracie. Problémoví Ukrajinci jsou policisty řešeni …