Rusko se prý v Sýrii snaží provádět etnickou čistku

10.12.2015 10:13 | Zprávy

Rusko usiluje o etnickou čistku v severosyrské provincii Latákíja a nutí místní turkmenské a sunnitské obyvatelstvo k útěku, prohlásil turecký premiér Ahmet Davutoglu. Podle něho chce Moskva v oblasti zabezpečit ruské a syrské základny.

Rusko se prý v Sýrii snaží provádět etnickou čistku
Foto: M.Kutilová
Popisek: Na hranicích s Islámským státem

„Rusko se snaží o etnickou čistku v severní Latákíji a chce přinutit veškeré turkmenské a sunnitské obyvatelstvo, které nemá dobré vztahy s režimem (syrského prezidenta Bašára Asada), aby odešlo. (Rusové) je chtějí vyhnat, chtějí etnicky vyčistit tuto oblast, aby režimní a ruské základny v Latákíji a Tartúsu byly chráněny,“ řekl Davutoglu zahraničním novinářům v Istanbulu.

Davutoglu, jehož země zažívá nejhorší krizi ve vztazích s Ruskem od dob studené války kvůli nedávnému sestřelení ruského vojenského letadla tureckou stíhačkou, dnes také řekl, že je Turecko připraveno s Moskvou spolupracovat na tom, aby už k podobnému incidentu nikdy nedošlo.

Turecko a USA prý lépe koordinují zásahy proti extremistům

Turecký premiér vyzdvihl zvyšující se kvalitu spolupráce Turecka s USA v rámci boje proti extremistickému Islámskému státu zejména v oblasti koordinace zásahů proti pozemním cílům v oblastech ovládaných extremisty.

Davutoglu se vrátil i k otázce vyslání tureckých vojáků do severního Iráku, což vyvolalo protesty vlády v Bagdádu. Podle šéfa turecké vlády jde o akt solidarity, a ne agrese. Upozornil, že v oblasti působí turečtí vojenští instruktoři, jejichž bezpečnost je ve větším ohrožení ze strany IS.

Davutoglu také hovořil o nejnovějším vývoji vztahů Turecka s Evropskou unií, která se zavázala pomoci Ankaře s pokrýváním nákladů na pobyt hlavně syrských uprchlíků na tureckém území. Projevil „optimismus“, že začala nová éra v těchto stycích. Nejpozději do tři čtvrtě roku očekává prý liberalizaci vízové povinnosti pro Turky jedoucí do EU a uzavření dohody o opětovném přijímání uprchlíků z Unie, kteří Turecko využili jako tranzitní zemi pro své stěhování do Evropy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Podívej, co sedí na Hradě, a nes*r se do Zemana.“ Hřebejk znovu provokoval. A je zle

17:58 „Podívej, co sedí na Hradě, a nes*r se do Zemana.“ Hřebejk znovu provokoval. A je zle

Režisér Jan Hřebejk naznačil, že pro exprezidenta Miloše Zemana už čerti roztápějí kotel. Kotel, k n…