Rusko za Putina není Německo za Hitlera. Známý právník Jiří Přibáň vysvětluje, v čem se dnes tolik lidí mýlí

13.05.2015 16:31 | Zprávy

Na východ od hranic EU existuje režim, který je nejen autoritářský, ale současně stále trpí mesiášským komplexem a chce Evropu zachraňovat před tím, co ji ve skutečnosti činí jedinečnou. A to před otevřeností, tolerancí a rozmanitostí. V rozhovoru, který poskytl serveru Aktuálně.cz, to uvedl česko-britský právní filozof Jiří Přibáň.

Rusko za Putina není Německo za Hitlera. Známý právník Jiří Přibáň vysvětluje, v čem se dnes tolik lidí mýlí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Přibáň

Podle Přibáně to začíná útokem na nezávislé umělce. „Pokračuje to otevřeným bojem proti menšinám a nyní už jde přímo o kulturní boj proti dekadenci v rozpadající se Evropě,“ uvedl Přibáň.

Upozornil, že by nás měla varovat změna politického kódu, ve které najednou Evropská unie představuje pro ruského prezidenta Vladimira Putina nepřítele, ba dokonce civilizační hrozbu kvůli uvolněným mravům a konzumnímu způsobu života.

Podle Přibáně si stačí přečíst Dostojevského Zápisky z podzemí, aby člověk viděl, jak hluboce zakořeněná je v ruské společnosti a dějinách tato představa o dekadentním Západu.

Rusko nemá ekonomický potenciál vést hybridní války v sousedních zemích

Podle Přibáně jiné bezpečnostní uspořádání Evropy, ve kterém by Rusko mělo právo veta, nepřichází v úvahu. I když by si to zřejmě přálo. „A i eskalace vojenského násilí a provokací má své meze. Rusko si dobře uvědomuje, že nemá ekonomický potenciál na to, aby vedlo hybridní války v sousedních zemích, ale pravděpodobně si jeho politici neuvědomují, že celková militarizace a fanatizace ruské společnosti nakonec bude destabilizovat především jeho politický systém,“ varoval Přibáň.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

19:58 Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

Je na straně Ukrajiny. Bojoval za ni. Přesto ho onálepkovali za proruského a udělali z něj dezinform…