V listopadu loňského roku došlo v Kerčském průlivu u ukrajinského poloostrova Krym k incidentu, během kterého ruská plavidla napadla ukrajinské lodě a zadržela ukrajinské námořníky. Ty od té doby drží ve vazbě.
Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron sice vyzvali ruského prezidenta Vladimira Putina, aby byli ukrajinští námořníci propuštění na svobodu, ale Putin, který Rusko fakticky vede od roku 2000, odvětil, že něco takového není možné. Ve svém tradičním televizním vystoupení, kde rok co rok několik hodin odpovídá na otázky novinářům, prohlásil, že Rusko je právním státem a podle zákona není možné ukrajinské námořníky propustit jen tak, záleží, jak rozhodne soud.
Server slovenského deníku Pravda napsal, že osm z 24 zadržovaných námořníků zůstane ve vazbě do konce dubna.
Podle diplomatického zdroje na ruské straně, který si nepřál být jmenován, je do budoucna možné, že ukrajinští námořníci budou jednoho dne vyměněni za některé ruské občany držené na Ukrajině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp