Evropský parlament vyzval ke zmrazení přístupových rozhovorů s Tureckem v právně nezávazné rezoluci na konci listopadu. Kontakty na parlamentní úrovni či jednání s tureckou vládou by ale podle Šojdrové měly pokračovat. „Dialog by měl být daleko intenzivnější, protože my se nechceme obrátit zády k tureckému lidu,“ řekla.
Kontakty mezi Tureckem a EU podle ní oslabily a není to pouze v důsledku neúspěšného červencového pokusu o vojenský puč v Turecku. „Bohužel, rok a půl se nesešla společná delegace poslanců Turecka a Evropského parlamentu. To ukazuje, že to není jen věc momentálního vývoje po puči, který by byl pochopitelný, ale delší dobu se Turecko vyhýbá diskusi. Vládní garnitura nechce vysvětlovat velmi tvrdý postup vůči Kurdům,“ řekla europoslankyně.
Podle Šojdrové přístupové rozhovory s Tureckem vedly v minulosti k tomu, že země zavedla demokratický systém, umožnila fungování politických stran, zajistila svobodu tisku a zrušila trest smrti. „Nemělo by dojít k ukončení toho, že tyto principy tam existují,“ řekla. V tomto smyslu europoslankyně také chápe nedávné vyjádření ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o české podpoře tureckých snah o členství v EU jako podporu zachování těchto demokratických principů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp