Na mimořádném sněmu hnutí STAN v sobotu zaznělo, že jedině euro je pro Česko to pravé východisko. Weigl připustil, že ho takové prohlášení velmi zaujalo a vyprovokovalo k nějaké mediální reakci. „Takže jsem zveřejnil na našich webových stránkách takový kraťoučký komentář, který si dovoluji stručně zopakovat. Mám pocit, že v dnešní Evropské unii, jakmile se rozbíhá nějaký malér a průšvih, tak ‚jediné‘ schůdné řešení, které vždy ty elity vyhlásí, je vždycky ‚více Evropy‘.“
„A naši Starostové jsou velmi učenliví, takže i oni zjistili, že mají velký malér, skandál, velkou korupční aféru a velmi špatný mediální obraz. A tak po vzoru svých mentorů také přišli s myšlenkou ‚více Evropy‘, tedy eura. Nic nedokazuje beznaděj a zoufalství lépe,“ pokračuje Jiří Weigl.
- Záznam celého rozhovoru najdete ZDE
„Chtít po nás v této situaci přijímat euro, to je v této době nesmysl. Je to rétorické cvičení, které má odpoutat pozornost veřejnosti na půdu, které většina lidí nerozumí a neorientuje se v ni, od politického maléru, od korupčního skandálu, který otřásl hnutím STAN,“ uvedl.
Starostové si podle něj však pro to vybrali tu nejhorší možnou chvíli: „Euro je dnes ve velmi prekérní situaci, v těžké krizi, která není způsobena pouze válkou na Ukrajině, ale celým tím zeleným projektem a všemi těmi doprovodnými jevy, které všichni na vlastní kůži zažíváme. To má v Evropě velmi rozdílné dopady. Některé země s tím žijí docela dobře, především s inflací – třeba Francie, tam je inflace asi 6 ˇ%. Ale některé země eurozóny mají inflaci přes 20 %. Celé to Pobaltí je na tom hodně špatně,“ podotýká Weigl.
„A pro tenhle pytel blech ušít jednotnou měnovou politiku, to je téměř neřešitelný úkol. A Evropská centrální banka opravdu neví, co s tím má dělat. Celou tu dobu vlastně provozuje měnovou politiku, která odpovídá zájmu těch největších ekonomik – především Německa, Francie. Za více než 20 let, co tu euro s námi žije, se hospodářská situace jednotlivých členských zemí rozběhla na různé strany. Není tajemstvím, že jižní křídlo eurozóny je velmi zadlužené. Itálie je dnes ta první země, o jejímž bankrotu se hovoří, a je to třetí největší ekonomika eurozóny,“ upozornil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab