Sabina Slonková přišla na to, proč se tu roztahují Rusové. Začalo to, když Zeman s Klausem podepsali opoziční smlouvu...

03.01.2016 14:56 | Zprávy

Podle Sabiny Slonkové, šéfredaktorky webu Neovlivní.cz, může opoziční smlouva mezi Milošem Zemanem a Václavem Klausem z roku 1998 za to, že u nás neustále posiluje ruský vliv. Rozhodně prý není pravda, že by tzv. opoziční smlouva byla standardním politickým krokem, jak oba zmínění pánové často opakují.

Sabina Slonková přišla na to, proč se tu roztahují Rusové. Začalo to, když Zeman s Klausem podepsali opoziční smlouvu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

„ODS se zavázala, že během čtyř let neučiní žádný krok, který by vedl k pádu Zemanovy vlády – a ostatní partaje na to neměly dost sil. Tím zmizel kontrolní mechanismus, který každá vláda musí mít. Nejviditelnější důsledek na sebe nenechal dlouho čekat – v nebývalé míře se objevily politické trafiky,“ připomněla Slonková v debatě Politologického klubu Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové před Vánoci.

Dodnes se nepodařilo vyvrátit podezření, že se v Česku právě v této době podařilo Zemanově ČSSD a Klausově ODS využít peněz ze státních a polostátních firem k soukromým účelům. Je možné, že tento systém funguje stále. Chcete nějaký příklad? Stačí se podívat, jak to chodilo u České konsolidační agentury. „Množství dlužníků, kteří vysáli stovky milionů z bank, si odkupovalo své vlastní dluhy za zlomek jejich hodnoty. Byly to loupeže přikryté politickou reprezentací, která si nominovala do Konsolidační agentury své lidi,“ uvedla Slonková.  

Ruskem se u nás straší až příliš

Jenže tím zlo opoziční smlouvy nekončí. Václav Klaus se podle novinářky nechtěl zabývat otázkami bezpečnosti státu, takže to přenechal Zemanovi, který se nikdy netajil svou náklonností k Rusku. A ruští aktéři toho využili. V České republice dnes máme proruské weby a celou řadu firem, za nimiž stojí ruský kapitál. Stát se podle Slonkové příliš nezajímá o to, kam až v Česku sahá ruský vliv. „Jenže on nemá ani mapu vlivu, která by se vztahovala k ruskému byznysu, k možným politickým ambicím společností, za nimiž stojí ruský kapitál, nic z toho tady není. Tyto informace nemají tajné služby, nemá je policie, a je to důsledek situace, která vznikla v době opoziční smlouvy,“ je přesvědčena Slonková.

Proto se o ruský vliv v naší zemi začal zajímat její server. A jak to tedy je? Pro Rusy prý nejsme dost zajímaví na to, aby u  nás investovali ve velkém, ale rozhodně využijí každé dveře, které jim otevře Miloš Zeman.

Z úst novinářky zazněl také dovětek, který mnohé možná překvapí. Prý se u nás v Česku Ruskem straší až příliš. Ať tak či tak, nesmíme zapomínat, že ruská propaganda pracuje a dokáže to i skrytě. Proruské zprávy najdeme na serverech, kde se dočteme o domácích mazlíčcích a nějaký ten bulvár navíc. Takový zpravodajský server na oko vypadá zcela normálně a těžko se proti tomu bojuje. „Byl by snad Brusel ochoten v reakci na ruské snahy financovat nějaký bulvární zdroj informací,“ ptá se novinářka na závěr.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paragraf o činnosti pro cizí moc: Kladivo na kolaboranty, jásá Jakub Janda. Ministerstvo PL.cz vysvětluje, proč chvátá

13:01 Paragraf o činnosti pro cizí moc: Kladivo na kolaboranty, jásá Jakub Janda. Ministerstvo PL.cz vysvětluje, proč chvátá

Proti novému trestnému činu „neoprávněná činnost pro cizí moc“, schválenému Poslaneckou sněmovnou, s…