Šaráda Mayové, po které zastáncům brexitu nezbylo, než odstoupit. Profesor Tomský nám také vysvětlil, proč se premiérka smrtelně bojí muslimů

14.07.2018 17:01 | Zprávy

ROZHOVOR V poslední době se často mluví o politické situaci v Anglii. Nedávno tam odstoupili dva vlivní ministři, stále není jasné, jak dopadne brexit, do toho klesá popularita premiérky Mayové. Co se to děje v zemi, která bývala zdrojem stability? ParlamentníListy.cz oslovily profesora Alexandra Tomského, politologa obeznámeného s britskou politikou jako málokdo jiný.

Šaráda Mayové, po které zastáncům brexitu nezbylo, než odstoupit. Profesor Tomský nám také vysvětlil, proč se premiérka smrtelně bojí muslimů
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Politolog a nakladatel Alexandr Tomský na besedě v Ostravě

Když angličtí fotbalisté v tomto týdnu postupovali mistrovstvím světa v Rusku, bylo od britských komentátorů i fanoušků často slyšet, že „alespoň trochu zvedli náladu ve zkoušené zemi“. Skutečně dnes britské veřejné mínění vnímá situaci tak, že země zažívá těžké časy? A pokud ano – v čem vidí příčiny této krize?

Celý rok už trvají bezvýchodná jednání s bruselskými vyjednávači a nevedou k žádnému kompromisu. Dokonce nelze ani mluvit a nějakém opravdovém vyjednávání. Britské vládě, která se snažila vyjednat nový model svobodného obchodu s Unií, říkali tomu Kanada plus, jsou stále kladeny nějaké předběžné podmínky, některé tak jako „neviditelná” irská hranice ani s věcí nesouvisí, je to klacek, který má znemožnit vystoupení de facto. Unie se chová ultimativně, ne-li imperiálně, jako by šlo o trestnou výpravu proti Spojenému království. Je to pro Brity ponižující. Rozpolcená vláda není schopna vystupovat razantně. A mohla by vyhrožovat, tak jako Trump, třeba zvýšit cla na německá auta a francouzské potraviny.

Oslabil i HDP a zvýšila se inflace. Nejistota znamená snížené investice, zejména zahraniční.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Radek Koten byl položen dotaz

Je pravda, že odmítáte označit Putina za agresora?

A čím podle vás je, když napadl Ukrajinu? A s tím, že je Zelenskyj diktátor, jak tvrdí Trump, souhlasíte? A co vůbec říkáte na mírové podmínky, které navrhuje právě Trump?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala se pochlubil Česku: Rostou mzdy, opravdu jsme splnili 93 % programu

18:21 Fiala se pochlubil Česku: Rostou mzdy, opravdu jsme splnili 93 % programu

Premiér Petr Fiala prohlásil, že se v současné době téměř bojí říct, že je konzervativní politik. „J…