Saša Vondra varuje: Buďme rádi za Brusel. Berlín by byl mnohem horší "partner", o Moskvě ani nemluvě

22.06.2016 22:03 | Zprávy

Někdejší ministr obrany a senátor Alexandr Vondra se obsáhle vyjádřil k otázce Brexitu. Jako Češi, Moravané a Slezané bychom si prý rozhodně měli přát setrvání ostrovního království v EU, protože Berlín není pro Česko nejlepším partnerem. Tím podle Vondry rozhodně není ani Moskva.

Saša Vondra varuje: Buďme rádi za Brusel. Berlín by byl mnohem horší "partner", o Moskvě ani nemluvě
Foto: CEVRO Institut
Popisek: RNDr. Alexandr Vondra, ředitel Centra transatlantických vztahů VŠ CEVRO Institut

V textu pro server Reflex.cz Alexandr Vondra konstatuje, že zastánci setrvání Velké Británie v EU chybovali, když vsadili především na strašení tím, co by nastalo, pokud by ostrovní stát opustil EU. Strašení upřednostnili před popisem výhod spojených se členstvím v EU. To podle někdejšího ministra o mnohém vypovídá.

„Věřím také, že praktičtí Angličané by svůj rozvod s EU zvládli. Padl by premiér, ale konzervativci by se nakonec sjednotili na straně ‚nezávislé‘ Británie. EU čelí chronické hospodářské stagnaci, z níž není kvůli špatné konstrukci eurozóny jasné východisko. Už tři roky je britský obchod se zeměmi mimo Evropu větší než s EU. Londýnská City byla finančním centrem dávno před vznikem EU a svou pozici si udrží i bez ní. Bude dál sloužit jako finanční hub mezi USA, EU, Ruskem, Čínou, Indií a Japonskem,“ píše Vondra.

Celý text naleznete zde.

V kostce řečeno lze říci, že bankovní srdce v City potřebuje celosvětovou globalizaci víc, než kdy bude potřebovat Brusel. To však neznamená, že by Brexit zůstal bez následků. Skoti by se totiž mohli rozhodnout opustit Unii s Anglií, „trhnout se“ a vstoupit zpět do EU. Pokud k tomu dojde, Anglie by přišla o základnu ponorek s jadernými zbraněmi, které představují hlavní sílu na odstrašení. Podle Vondry je sporné, zda by samotná Anglie a Wales dokázaly tuto ztrátu nahradit a zda by mohly být i nadále svorníkem mezi USA a EU. To by ani trochu nepomohlo Severoatlantické alianci.

„A právě tady začíná náš – český i evropský – problém. Odchod bohaté Británie by vedl k evropskému zemětřesení. Lidé v bohatších severských zemích, jako jsou Švédsko, Dánsko nebo Nizozemsko, si začnou klást otázku, do jaké míry je pro ně výhodné zůstat v EU. Chudší jižní část Evropy, která je závislá na finančních transferech, se dostane do čisté sféry německého vlivu. Poroste frustrace ve Francii, neboť tandem Berlína s Paříží už dávno nešlape stejným tempem a silou. Do pozice kontinentálního hegemona se dostane Německo. Existenciální otázky by si logicky kladly země v jeho blízkosti, jako jsou Polsko nebo Česko,“ pokračuje Vondra.

Jak již autor naznačil výše, Británie prosazuje co nejsvobodnější trh, což se Česku jakožto exportnímu státu velmi hodí. Británie také představuje jakýsi jazýček na vahách, který krotí ambice kontinentálních států na ovládnutí Evropy. A to je pro Česko ležící mezi Německem a Ruskem také naprosto zásadní věc. Bez Británie v EU bude zkrátka českým občanům hůř.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …