Saša Vondra z Bruselu: Oni chtějí válčit současně s Putinem i klimatem. Na to nemáme sílu

06.10.2022 22:33 | Kauza

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) upozorňuje, že se potýkáme nejen s důsledky Putinovy války, ale i dlouhodobé nezodpovědné energetické politiky. Hovoří o tom, co je nutné udělat, pomoc lidem a firmám podle něj musí být prvořadá.

Saša Vondra z Bruselu: Oni chtějí válčit současně s Putinem i klimatem. Na to nemáme sílu
Foto: Reprofoto: XTV
Popisek: Alexandr Vondra (ODS)

Celá Evropská unie se momentálně potýká s prudce rostoucími cenami energií. Zdražení zemního plynu v Evropě o 700 % dosud způsobilo drastický nárůst cen elektřiny, protože její velkoobchodní cena se v EU určuje podle poslední elektrárny potřebné k pokrytí celkové poptávky, a to jsou ve většině členských států právě plynové elektrárny, uvádí Vondra.

V září 2022 Evropská komise členským státům uložila povinnost snížit měsíční spotřebu elektřiny o deset procent ve srovnání s průměrnou spotřebou v referenčním období. Kromě toho omezila tržní příjmy výrobců elektřiny na 180 eur za MWh, přičemž přebytky by měly členské státy přerozdělit mezi zranitelné zákazníky a kritickou infrastrukturu.

„Bohužel se potýkáme nejen s důsledky Putinovy války, ale i dlouholeté nezodpovědné energetické politiky, zejména německé vlády, jakož i ideologického radikalismu, který ztělesňuje evropský boj proti uhlíku. Rezoluce stále trvá na tom, že se povedou dvě války – s Ruskem a klimatem, na což nemáme sílu. EU nadále odmítá pozastavit systém obchodování s emisními povolenkami a ‚krade‘ část výnosů z povolenek státům, které je potřebují k dekarbonizaci. Rezoluce dále neřeší plyn,“ říká europoslanec Alexandr Vondra.

„Evropská komise musí udělat nutnou introspekci. Růst cen emisních povolenek si vyžaduje rovněž bližší zkoumání činnosti finančních subjektů, které přispěly k volatilitě ceny uhlíku. Spekulativní kapitál na trhu s povolenkami je součástí problému. Když pomyslíme, že původním smyslem tohoto nástroje bylo zabránit prudkým výkyvům cen uhlíku, tak je to vyloženě absurdní,“ komentuje současnou situaci europoslanec Evžen Tošenovský.

„Pomoc lidem a firmám je prvořadá. Opak ohrožuje EU i samotný politický systém. Stropy povedou jen k růstu cen; namísto toho je nutné oddělit ceny elektřiny od cen plynu a umožnit dlouhodobé kontrakty na plyn (z Kataru, USA či Norska), což povede k investicím a snížení ceny,“ dodává poslanec Evropského parlamentu Alexandr Vondra.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

11:35 Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

Evropská směrnice o audiovizuálních mediálních službách vzbuzuje značné rozpaky, zejména kvůli její …