Sbírání území? Podívejte se na USA. Oskar Krejčí naznačil, jak se poučit ze „skrytých dějin“

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

13.09.2023 15:10 | Reportáž

„Kolik máte akcií, tolik máte hlasů, kolik máte hlasů, takový máte vliv v mezinárodní politice. Podotýkám, mně se to také nelíbí.“ Politolog, profesor Oskar Krejčí byl hostem jedné z interaktivních diskusí Jungmannovy národní akademie. Zejména byla řeč o geopolitice Číny a Ruska s tím, že očekávání se může zásadně změnit na „Thukydidovu past“ a připouští možnosti větší, než se na první pohled zdá.

Sbírání území? Podívejte se na USA. Oskar Krejčí naznačil, jak se poučit ze „skrytých dějin“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

„Jakmile se rovnováha vychýlí, vzniká konflikt. Jsme v situaci, kdy se struktura zásadně mění,“ uvedl mimo jiné na začátek Krejčí s tím, že dochází ke změnám v rámci mocenských potenciálů. „Na vrcholu pyramidy stojí nějaký hegemon. Uvnitř se objevují státy,“ popsal, protože každý stát v mocenské rovnováze má stejné možnosti. „Je něco jiného, když se ke konfliktu na Blízkém východě vyjadřuje česká nebo americká vláda. Česká vláda může situaci doplnit tak, že přidá pár slov, americká vláda může přidat miliardy a nějakou letadlovou loď,“ dodal. Přiblížil i jiný úhel pohledu, jak se v mezinárodní politice názory váží jako ve velkém podniku.

„Systém je na první pohled plný nahodilostí, které jsou spojeny třeba s profilem člověka, který je člověk moudrý a rozhoduje,“ uvažoval. Položil i řečnickou otázku o státních institucích. „Co si říkáme o zákonitostech světového politického systému je obecná zákonitost. Její naplnění a konkretizaci přináší člověk. Při odhadu toho, jakým způsobem jeho čin ovlivní mocenskou rovnováhu, se může často mýlit a často se mýlí. Politika je oblast, kde omyl, falešná očekávání, hrají podstatně větší roli, než se nám na první pohled zdá. Ambice jednotlivců převažují nějaké národní zájmy nebo logiku mocenské rovnováhy,“ dodal s tím, že se mění.

V souvislosti se Středním východem, vidíme, že Čína zprostředkovala dohody. „Mezi Iránem a Saúdskou Arábií, Sověti, Arabové, Peršané… Konflikt, který se dařilo živit celá desetiletí. Nerovnoměrný vývoj je zásadní. Kromě odlišných koncepcí, máme nerovnoměrný vývoj mocenských potenciálů. Když se podíváme dvacet let dozadu, zjistíte, že největším obchodním partnerem Saúdské Arábie byly Spojené státy. Pak se jim začalo v Americe dařit a přestaly dovážely. Zatímco Čína dováží. Většina obchodů dneska probíhá směrem Peking, nikoli směrem Washington a je přirozené, že v této situaci dají Saúdové více na hlas z Pekingu než z Washingtonu. Na tom není žádná zlá vůle Pekingu. To je nerovnoměrný vývoj, který má své zákonitosti,“ zmínil a popsal další momenty, kdy analogie nahrazuje analýzu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Poád nás straší jak na nás jde Rusko, ale není to prvda dnešní Rusko je pořád v hranicích carského Ruska a méně., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 13.09.2023 15:26:50
Rusko nekolonizuje žádnéé země, do SSSR byla připojeny jen země které už byli v Carskému Rusku, nyní je Rusko bez okrajových zemí , celkem asi 26 státu a samostatných oblastí s vlastní vládou, a nic nenasvědčuje tomu, žs bx yrudko chtělo se rozpínat. Ani na to nemá, stačí porovnat ekonomiku, a částky na zbrojení EU a Ruska a je jasné, že Rusko nemá naději a ví to. Válaka na Ukrajině byla vyrovokována USA, protože věděli, že Rusko nenechá vybít ruské občany v Doněcku , Luhansku,, a Krym.. koukněme zpět na obrázky kaj se Ukrajina chválí, že USA inženýři vyměřuji válečné základny na Krymu. Podle mezinárodních dohod by najednou USA, NATO mohlo Černé moře okupovat a Rusko vytlačit. Rusku nic nezbylo, než necht vybít miliony rusky mluvidích Ukrajincu, a ztratit přístup do světa přes Černé može, nebo provést tu operaci. A to nejsem rusofil, nemám je rád od 1968, ale pravda zůstává pravdou.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

21:09 Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

KOMENTÁŘ RADIMA PANENKY Na Donalda Trumpa po jeho návratu do prezidentské funkce útočí především pol…