"Tento výsledek dozná ještě mírných úprav s dopadem necelé 0,4 miliardy korun na snížení příjmů, a tedy i na zvýšení schodku státního rozpočtu," upozornilo MF. Zároveň uvedlo, že hlavním důvodem nižšího schodku jsou úspory na straně výdajů, které se projevily nejvíce u neinvestičních nákupů a souvisejících výdajů, a sociálních dávek. U investičních výdajů pak šlo o pokles investičních transferů u Státního fondu dopravní infrastruktury o 11,7 miliardy korun.
Celkové příjmy rozpočtu loni činily 1092,2 miliardy korun a byly proti plánům o 1,5 miliardy vyšší. Celkové výdaje byly nakonec proti plánům o 17,6 miliardy nižší a dosáhly 1173,1 miliardy korun. "Výsledek rozpočtu je v kontextu doby a podmínek, myslím, velmi pozitivní. Jde o nejnižší deficit od roku 2008, dokonce nižší než v roce 2006, kdy byla poměrně svižná konjunktura," uvedl Jiří Rusnok.
Daňové příjmy rozpočtu bez pojistného na sociální zabezpečení meziročně stouply o 9,2 miliardy na 550,1 miliardy korun. Proti schválenému rozpočtu ovšem byly o 4,2 miliardy korun nižší.
Na dani z přidané hodnoty (DPH) rozpočet získal loni 220,2 miliardy korun, meziročně o desetinu více. Zároveň inkaso DPH bylo vyšší, než počítaly plány MF, a to zhruba o osm miliard korun. "Lze předpokládat, že jako faktor vyššího plnění inkasa DPH je možné spatřovat především v přijatých opatřeních proti daňovým únikům na DPH, které vstoupily v účinnost od počátku roku 2013, a také v novém opatření, které od října 2013 zavedlo pro obchodníky s pohonnými hmotami povinné kauce a registrační povinnost," uvedlo MF.
Ze spotřebních daní rozpočet získal 136,5 miliardy korun, o zhruba tři miliardy méně než předloni. Klesl výběr daně z minerálních olejů i z tabáku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan, čtk