Z rozhodnutí Nečase je zklamaný i ministr financí Miroslav Kalousek. „ Doufám, že Česká republika svůj podpis v březnu připojí. Pokud ne, Evropa se rozdělí na jedno bývalé impérium a jedno Česko uprostřed Evropy. Nechápu ten důvod, že bychom ztratili pravomoce. Jediná suverénní pravomoc je chovat se finančně zodpovědně, a to si sami chceme dát do ústavy. Naše pravomoce nebudou nijak omezeny,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.
Postoj České republiky překvapil francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. „Nejsem dostatečně obeznámen s detaily toho, co se děje v Praze, abych rozuměl tomu, proč něco, co bylo přijatelné v prosinci, není přijatelné teď,“ divil se Sarkozy.
Pouze symbolicky
Petru Nečasovi na smlouvě také vadilo, že země, které neplatí eurem, by se jednání eurozóny účastnily pouze jednou ročně podle okolností. „Mám vážné výhrady a je pro mě těžko akceptovatelné, abychom podepisovali podobný dokument, přispívali půjčkou MMF pro země eurozóny, ale byli v podstatě pouze symbolicky na tzv. jednání,“ citovala MF Dnes slova Petr Nečas.
Smlouvu by měly země podepsat začátkem března. V platnost vejde po dvanáctém podpisu a od příštího roku. Pakt o rozpočtové kázni bude platit pouze pro země eurozóny. Ostatní země ho mohou také podepsat s tím, že pro ně bude platit, až přijmou společnou měnu. Česká republika se může k smlouvě kdykoliv v budoucnu připojit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš