„Já jsem vždy říkal, a na tom trvám, že to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dnes bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv. Asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta Edvarda Beneše ocitla v Haagu,“ prohlásil prezidentský kandidát Schwarzenberg před kamerami České televize 17. 1. O den později svůj výrok korigoval s tím, že chtěl pouze ve zkratce uvést, že dekrety jsou již překonány.
Německá karta znamenala možná deset procent
A právě sudetoněmecká otázka se pak stala dominantním tématem prezidentských voleb. Podle mnohých toto téma rozhodlo o tom, že prezidentem je dnes Miloš Zeman. „Vytažení německé karty znamenalo možná deset procent hlasů,“ uvedl v Debatním klubu Tomáš Pecina. Ten je jedním ze tří hlavních protagonistů Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, dosud marně žádajícího o registraci na Ministerstvu vnitra České republiky z důvodu podezření z úmyslu porušování ústavy a zákonů České republiky.
CELÉ VIDEO NAJDETE ZDE.
Schwarzenberg je trdlo
Na Pecinova slova o vytažení německé karty reagoval jeho „soupeř“ Václav Žák, šéfredaktor časopisu Listy a signatář Charty 77. „Vytažení německé karty znamenalo jen to, že kandidát Schwarzenberg je trdlo. To neznamenalo vůbec nic jiného,“ řekl k tomu Žák, který po roce 1989 působil v Občanském fóru, Občanském hnutí a byl také místopředsedou České národní rady.
S tím však Pecina nesouhlasí: „Já ale oceňuji to, že upřednostnil morální postoj před pragmatismem,“ oponoval.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka