Schwarzenberg odjel do Kyjeva, setká se se zástupci opozice

14.12.2013 18:30 | Zprávy

Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg odjel dnes na jednodenní návštěvu Ukrajiny. Předseda sněmovního zahraničního výboru má v plánu setkat se v Kyjevě se zástupci opozice a navštívit demonstraci na náměstí Nezávislosti. V neděli v ukrajinské metropoli vystoupí i český hudebník a politik Michael Kocáb, který podpoří demonstranty.

Schwarzenberg odjel do Kyjeva, setká se se zástupci opozice
Foto: Martin Kovář
Popisek: Kdo bude nakonec prezidentem České republiky, Miloš Zeman nebo Karel Schwarzenberg ?

Schwarzenberg odletěl do Kyjeva dnes kolem poledne, vrátí se v neděli odpoledne. Podle informací ČTK jsou v jednání i schůzky s představiteli ukrajinské vlády. Zda se je podaří uskutečnit, ale zatím není jasné. Do Kyjeva má namířeno také vlivný americký senátor John McCain, který je vůdčím hlasem republikánů v zahraničněpolitických otázkách. Podle mluvčího McCainovy kanceláře se senátor sejde s představiteli ukrajinské vlády, opozičními politiky a vůdci občanské společnosti.

Je nejvyšší čas vyjádřit proevropským protestujícím podporu

Kocáb protestujícím na náměstí přečte společný dopis českých a slovenských osobností společenského života. Na jeho znění se kromě Kocába na české straně podíleli i další ze zakladatelů Občanského fóra, novinář Jan Urban a sociolog Ivan Gabal. Za Slováky ho podepsali zakladatelé Veřejnosti proti násilí, dokumentarista Fedor Gál, vysokoškolský pedagog Peter Zajac a bývalý velvyslanec v USA Martin Bútora.

„Je nejvyšší čas, aby hnutí ukrajinského lidu vyjádřili podporu i zástupci národů, se kterými chtějí Ukrajinci sdílet společnou Evropu. Jestliže Ukrajinci chtějí do Evropy, musíme také my dát hlasitě najevo, že o ně stojíme," okomentoval svou cestu hudebník a aktivista. Cestu Michaela Kocába na Ukrajinu zorganizoval Člověk v tísni, který v zemi dlouhodobě pracuje se zástupci občanského sektoru. Ukrajince v osobním videovzkazu podpořil i ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek, který byl jedním ze studentských vůdců v roce 1989.

V neděli chce prozápadní opozice v centru Kyjeva uspořádat další masový protivládní mítink. Vlna protestů se na Ukrajině vzedmula před měsícem poté, co prezident Viktor Janukovyč náhle odmítl podepsat asociační dohodu s EU, která by zemi vzdálila Rusku a přiblížila Západu. Situaci koncem listopadu vyhrotil policejní zákrok na náměstí Nezávislosti s desítkami zraněných a zatčených.

Dnes se na kyjevském Evropském náměstí naopak sešly desítky tisíc lidí, aby vyjádřily podporu vládě a její snaze o rozšíření hospodářských styků s Ruskem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk, mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pro Seznam i pro Foltýna. Další spojka Strakovky do médií

10:19 Pro Seznam i pro Foltýna. Další spojka Strakovky do médií

Prorůstání státní moci se sdělovacími prostředky čím dál víc znepokojuje veřejnost. Poté, co média u…