Sdílený lékový záznam by mohl platit od poloviny roku 2019

27.12.2018 6:05 | Zprávy

Zákon zavádějící sdílený lékový záznam by mohl platit od poloviny roku 2019. Po roce povinnosti evidovat všechny vydané recepty na léky elektronicky budou lékařům hrozit až dvoumilionové pokuty. Ministerstvo zdravotnictví je chtělo snížit na nejvýše 300.000 korun, sněmovna ale novelu zákona o léčivech zatím neschválila. V současné době lékaři podle odhadů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) předepisují stále papírově pět až 15 procent receptů. Měsíčně se eviduje mezi čtyřmi až šesti miliony e-receptů.

Sdílený lékový záznam by mohl platit od poloviny roku 2019
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

"Od 1. ledna 2019 nenastane žádná represe. Nikdo se nemusí obávat, že by za nepředepsání jednoho e-receptu dostal maximální sankci. Ty nastanou jen v případě systematického ignorování zákonné povinnosti," sdělila ČTK mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová. SÚKL bude nejprve řešit problémy domluvou či konzultací.

Platit bude dále i výjimka pro případy nefungující elektřiny, softwaru nebo internetu, pro lékaře záchranné služby či návštěvní služby nebo předepisujícím členům rodiny. V současné době je možné recept předat vytištěný na papíru, formou e-mailu či SMS. Počty receptů předaných SMS každý měsíc rostou, v listopadu to bylo kolem 470.000. Mailem jich lékaři pošlou asi 50.000 měsíčně.

Podle mluvčí SÚKL Barbory Peterové už alespoň jeden recept předepsalo k 10. prosinci asi 40.900 lékařů ze 49.253 těch, kteří si přístup do systému vyřídili. Stomatologů je celkem asi 8000, lékařů asi 43.500. Lékaři proti e-receptům protestovali, měly být podle nich nepovinné. Báli se odchodu některých, zejména starších lékařů kvůli narůstající byrokracii. Obavy se podle ministerstva nepotvrdily.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

19:58 Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

Je na straně Ukrajiny. Bojoval za ni. Přesto ho onálepkovali za proruského a udělali z něj dezinform…