Členství v NATO má v české veřejnosti trvale většinovou podporu, která v roce 2001 přesáhla 70 procent a u této úrovně se stabilně držela i v následujících letech. Výkyvem byl rok 2009, kdy vlivem českého předsednictví Evropské unii posílily proevropské postoje a nepřímo vztah k NATO. Podpora tehdy byla 76 procent. Stejné hodnoty dosáhla v roce 2015, za což podle agentury mohly bezpečnostní napětí a migrační vlna. „Aktuální výzkum ukazuje návrat k hodnotám z dlouhodobého pohledu průměrným,“ uvedl STEM.
Se členstvím v alianci častěji souhlasí lidé mladší a vzdělanější, většinovou podporu má ale i mezi lidmi staršími 60 let nebo lidmi se základním vzděláním. Podobné je to u příznivců různých politických stran s výjimkou sympatizantů KSČM, u kterých mírně převažuje negativní postoj.
Důvěru v to, že je NATO schopné zajistit vnější bezpečnost Česka, má 64 procent dotázaných, což je nárůst o deset procentních bodů ve srovnání se situací před dvěma roky. „Z časové řady se vyděluje rok 2015, kdy oproti předchozím výzkumům došlo k výraznému oslabení důvěry v NATO a v jeho schopnost nás bránit. Atmosféra ve společnosti v důsledku uprchlické krize ovlivnila i tento postoj veřejnosti,“ dodal STEM.
Průzkum se uskutečnil od 6. do 14. dubna a zúčastnilo se ho 1 033 lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk