Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že pokud se prezident Miloš Zeman rozhodne jednáním o sestavení vlády pověřit někoho jiného, jeho rozhodnutí přijme. „Když prezident řekne, že pověří vyjednáváním o vládě někoho jiného z hnutí ANO, tak to budu akceptovat,“ uvedl pro LN s tím, že předčasné volby odmítá.
„Co když Zeman Babiše premiérem podruhé nejmenuje a bude jím někdo jiný za ANO? To byste uvítal?“ obrátil se se svým dotazem na exposlance Antonína Seďu jeden ze čtenářů, kterého zároveň zajímalo, zda by on sám takovou vládu podpořil, když tvrdil, že nyní byl proti. „Bylo to jen kvůli obvinění Babiše, nebo k tomu máte i další důvody?“ dodal. „Nejsem již poslancem, takže se mohu vyjádřit pouze jako člen ČSSD. Ano, pro mne byl základní důvod trestně stíhaná osoba,“ odpověděl.
Seďa ale také zdůraznil, že existovaly i další důvody. A to například spolupráce Babiše s StB, vydání korunových dluhopisů či zajímavě vedená privatizace v devadesátých letech. „Politické hnutí ANO 2011 považuji za jeho projekt s cílem získat moc a rozhodování o dotacích ze státního rozpočtu. A hlavně je to také každodenní střet zájmů u pana premiéra. O politické kultuře raději mluvit nebudu, takže já bych uvítal, aby byl pověřen jiný člen ANO 2011,“ řekl.
Nicméně, pokud podle Sedi by ČSSD nebyla ve vládě, a tím má prý na mysli vládu s většinou v Poslanecké sněmovně, pak by takovou vládu nepodpořil. „Přece jenom jako demokrat podporuji ústavní zvyklosti v České republice,“ doplnil.
„To je hrozné vedení. Dva dny zpátky jsem byl tak šťastný, že socdem dala Babišovi košem a konečně se trochu za něco postavila. Dnes už jsem se zase vrátil k pocitu, který u mě v poslední době u ČSSD převládá, a to je zklamání. Ze sociálních demokratů se stávají národní socialisté, se zvolením Foldyny se nebojím říci fašisté,“ citoval slova Jiřího Dienstbiera ml. po jednání sjezdu ČSSD další z dotazujících s tím, že po tomhle tomu opravdu přestává rozumět.
„Je tomu vážně tak, jak řekl váš bývalý blízký spolustraník Dienstbier ml., že zvolením Foldyny se do čela ČSSD dostávají fašisté, to jest, že ČSSD se reformuje ve stranu fašistického typu? Nebo to mám chápat tak, že sjezdové jednání ČSSD pan Dienstbier po psychické stránce nezvládnul?“ tázal se čtenář. Seďa ho proto hned v úvodu své odpovědi ubezpečil o tom, že se s kolegou Foldynou také v mnohém neshodoval. Ať už prý v zahraniční politice, v sociální oblasti, či v jeho až nehorázné loajalitě vůči Miloši Zemanovi.
Upřesnil také, že sám s jeho zvolením spokojen není, ale respektuje je. Často totiž prý rozhodují slova pronesená při kandidátském projevu. „Oba jsme byli členy poslaneckého klubu ČSSD v minulém funkčním období a na mnoho výhrad z jeho strany si nevzpomínám. Vždy to byly pouze obecně směřované výroky bez konkretizace,“ řekl a dodal, že přesto s ním souhlasí v tom, že řada témat, která sociální demokracie prosazovala, jejich klasické voliče nejen neoslovila, ale přímo naštvala.
Původní zdroj ZDE
„Šlo nejen o adopci dětí homosexuálům či inkluzi, ale i znění zákona o zákazu kouření, laxní řešení exekucí či neřešení nízkých důchodů u nejstarších seniorů,“ uvedl Seďa s tím, že prostě některé priority z volební programu se přesunuly za priority, které jim vláda do Poslanecké sněmovny vpašovala. „Stačí si vzpomenout, kolik času jsme věnovali lesním školkám, státní maturitě či zmiňované inkluzi. Já pevně věřím, že řádný sjezd ČSSD převolí některé členy vedení, pokud neprokáží užitečnost svojí volby,“ uzvařel s tím, že jedna věc jsou slova, druhá věc jsou činy. A sociální demokracie prý nyní potřebuje více ty činy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab