Šéf Aliance pro budoucnost: Není cesty zpět, elektromobily jsou budoucnost. Budujme další jaderné zdroje

20.04.2021 20:54 | Zprávy

Diskuse o budoucnosti automobilové dopravy se místy značně vyostřují. Rozmach vozů na elektrický pohon mají své příznivce, ale i hlasité odpůrce. Jenže, jak upozornil předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal, ve skutečnosti už neexistuje jiná cesta, než elektromobily.

Šéf Aliance pro budoucnost: Není cesty zpět, elektromobily jsou budoucnost. Budujme další jaderné zdroje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal, předseda Aliance pro budoucnost

“Zásadní zprávou v této oblasti je, že před časem koncern Volkswagen nainvestoval do rozvoje eletromobility 52 miliard euro a říkají, že teď už není cesta zpátky,” uvedl Sehnal.

Hodně prý bude záležet na tom, jak se zachovají země produkující ropu. “Je nutné si uvědomit, že důvodem k rozvoji elektromobility není to, že jde o čistší zdroj, o čemž se vede velká polemika, ale za vším stálo především politické rozhodnutí vymanit se ze závislosti států produkujících ropu. Elektřinu lze brát z různých zdrojů, ale to u ropy neplatí. Snaha osvobodit se od ropy je veliká,” míní.

Může to podle jeho slov skončit i tak, že bohaté ropné země převezmou otěže vývoje spalovacích motorů a budou se bránit poklesu světové závislosti na ropě tím, že budou sami iniciátory nových generací spalovacích motorů a budou je vkládat do hybridních vozidel s kombinovanými pohony. 

“Technologický vývoj tak možná povede k tomu, že spotřeba paliva u menších vozidel s nižšími kubaturami se dostane na jeden až dva litry na sto kilometrů. Dnes se pohybujeme průměrně na čtyřech litrech a za nějakých deset patnáct let už nebude platit, že spalovací motor je větší zátěž pro životní prostředí v porovnání s výrobou elektřiny a její distribucí. Úvahy o všech možných alternativách ke spalovacím motorům jsou hnány právě snahou o nezávislost na ropných státech. Pokud se bavíme o budoucnosti energetiky nejen v naší zemi, ale obecně ve světě, nelze nevzít v potaz vývoj elektromobility, protože ta bude v celé věci hrát důležitou roli,” dodává Pavel Sehnal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…