„Je dobře, že se trochu normalizovaly česko-čínské obchodní vztahy, ale přál bych si, aby nešlo jen o projev prosazování čínského vlivu ve střední Evropě, potažmo v celé Evropě. Já to sice chápu, ale ty investice musejí být win-win, tedy vítězství pro obě strany, a to tady zatím nevidím. Nevidím, že to přináší nějaký bonus našim podnikům a české ekonomice,“ posteskl si Dlouhý na úvod.
Čína a Německo
„My máme už dlouho s Čínou obchodní deficit a já bych byl rád, aby se to změnilo, ale ani tento posun tu zatím nevidím,“ doplnil host.
Podobně to vidí i u Německa. Je podle něj pěkné, že u nás chce Německo hodně investovat, ale Dlouhý by byl rád, kdyby se další investice už odehrávaly za menšího působení investičních pobídek. Německá ekonomika České republice hodně pomohla. Platí to o letech 1990 až 2015. Dlouhý to uznává, ale teď nastal čas, aby se naše vzájemné ekonomické vztahy trochu posunuly, aby přinesly Česku více než o něco dřív.
Zvlášť s přihlédnutím k tomu, že Česká ekonomika je s německou ekonomikou provázána pupeční šňůrou už od dob Rakouska-Uherska. To má svá pozitiva, ale také negativa. Tato negativa by se mohla projevit, až Velká Británie vystoupí z EU a německá ekonomika jednoho dne zase oslabí.
Pokud někdo věří v návrat slávy britského impéria...
Brexit bude oznámen už zítra a podle Dlouhého celý tento proces zabere spoustu času. „Já jsem téměř britofil a Brexitu je mi velmi líto, ale teď už musíme každý držet to svoje a hájit své zájmy. Pokud bude Theresa Mayová říkat, že chce omezit volný pohyb pracovních sil, tak já jako prezident Hospodářské komory ČR musím říkat, že si přeji, aby Češi mohli i nadále pracovat v Británii. A pokud to britská premiérka odmítne, tak by to mohl být problém,“ varoval Dlouhý.
Někteří britští politici věří, že po odchodu z EU obnoví slávu britského impéria, ale to je podle Dlouhého jen naivní představa, která se nenaplní.
Brexit může tedy zatížit i naši ekonomiku. Stejně tak nás může zasáhnout protekcionářská politika prezidenta USA Donalda Trumpa, pokud k ní opravdu přikročí. „A to nemluvím o tom, že může přijít další kolo řecké krize, protože jestli si někdo myslí, že je řecká ekonomická krize vyřešena, tak není. Já bych nerad maloval čerta na zeď, chtěl bych, aby se naší ekonomice dařilo, ale vidím tady rizika,“ upozorňoval Dlouhý.
Euro nemá jen ekonomické aspekty
Pár slov padlo také k evropské společné měně euro. „Až budeme k euru opravdu přistupovat, budeme muset lidem říct, že euro není jen ekonomický projekt, ale je to politický projekt. A pokud přijmeme euro, budeme v podstatě součástí jednoho evropského státu a bude potřeba, abychom měli společnou fiskální politiku, společně odpovídali za dluhy a tak podobně. A na toto zatím nejsou čeští občané připraveni,“ vyjádřil svůj názor Dlouhý. Otázka eura proto teď není na stole.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp