Šéf Motola varuje: Nesoustřeďme už se jen na koronavirus, nebo lidé začnou umírat na...

14.04.2020 17:10 | Zprávy

Bývalý ministr zdravotnictví ve vládě Bohuslava Sobotky, ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík v rozhovoru pro Český rozhlas varoval, že pokud veškerou svou pozornost budeme i nadále upínat na boj s koronavirem, zaplatíme za to krutou daň. Budou totiž umírat lidé, kteří mají jiná závažná onemocnění, ale dnes si jich takřka nikdo nevšímá. To neznamená, že bychom si koronaviru neměli všímat, ale podle Ludvíka bychom na to měli hledět jako na svého druhu chřipku, která je však zejména v jedné věci zákeřná.

Šéf Motola varuje: Nesoustřeďme už se jen na koronavirus, nebo lidé začnou umírat na...
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miloslav Ludvík na sjezdu ČSSD.

Miloslav Ludvík konstatoval, že čísla spojená s nemocí covid-19, která jsou v České republice zveřejňována den co den, nejsou přesná, protože do covid statistik jsou zahrnováni i lidé, kteří měli koronavirus, ale zemřeli na něco jiného. A Ludvíkovi je líto, že v těchto datech neudělala pořádek Světová zdravotnická organizace.  Zdá se mu, že WHO situaci příliš nezvládá, nezvládá celosvětově koordinovat boj proti viru. „Tady to chtělo dost jiný přístup,“ prohlásil.

Pod emoční kotel si pak přikládají sami lidé, kteří sdílejí děsivé záběry na sociálních sítích, např. fotku masového hrobu v New Yorku, ale když si věcně rozeberete dostupná data, zjistíme, podle Ludvíka, že situace vůbec tak hrozná není, protože třeba v České republice máme pro covid pozitivní pacienty připraven dostatek lůžek, jejichž počet je vlastně ještě navýšen tím, že se odkládají důležité operace.

„Některá opatření je dobré dodržovat. Na druhé straně bych řekl, aby se toho lidé nebáli. Jsem četl v dnešním tisku, že nemocní jsou stigmatizovaní, že jim lidé nadávají – a to bych tedy musel hrubě odmítnout, protože ona to svým způsobem chřipka je, akorát, že ji vyvolává virus, který není tak úplně dobře prozkoumaný a on má jednu nepříjemnou vlastnost, že na malou časovou plochu dokáže koncentrovat hodně nemocných. Ale obecně vzato, pokud si vezmete počty vyléčených všude ve světě, tak se ukazuje, že pokud ochráníme rizikové skupiny, tak že bychom s ním skutečně neměli mít problém. Takže tady platí zásada – používejte zdravý rozum,“ konstatoval Ludvík, s tím, že epidemiolog Roman Prymula a další jeho kolegové mají tu situaci zmapovanou a vědí, co dělají.

Upozornil na to, že mimo nouzový stav nemocnice neměly šanci se předzásobit pomůckami, protože by soutěž musely vypisovat nejpozději kolem 1. listopadu 2019, a to se tu ještě koronavirus neřešil. To se neřešil ani v Číně. Ludvík to přičítá na vrub neuvěřitelně složitému zákonu o veřejných zakázkách, který se orientuje hlavně na cenu zakázky. To pak, podle Ludvíka, vede k tomu, že si veškeré zboží objednáte raději v Číně než v Česku, protože v Číně ho vyrobí levněji. Protikorupční organizace, jako je Oživení, sice tvrdí, že to není pravda, že nemusíte hledět především na cenu, ale na to měl Ludvík jasnou odpověď. „Já říkám, ano, ale seznámíte se se státním zástupcem.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura v ODS kvůli poplatkům. ČT a ČRo jsou k ničemu, odhlasovalo se

13:52 Vzpoura v ODS kvůli poplatkům. ČT a ČRo jsou k ničemu, odhlasovalo se

Člen oblastní rady ODS pro Prahu-západ Tomáš Šalamon na síti X informoval, že s kolegy na radě jedno…