Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga jsou vztahy mezi Aliancí a Ruskem na nejhorším bodě za poslední desetiletí, a společné prohlášení šéfů států by mělo vytyčit cestu k nové rovnováze mezi politikou obrany a odstrašení a dialogem s Moskvou. Uvedl to před pondělním setkáním lídrů členských zemí NATO.
Na tomto jednání by se měly probírat strategické priority NATO pro dalších deset let. K hlavním tématům debaty bude vedle posilování vazeb Spojených států a Evropy či reakce na vzestup Číny patřit právě agresivní chování Ruska k členským zemím i k mimoaliančním partnerům, jako je Ukrajina.
Dle generálního tajemníka je potřeba schválit novou strategii vůči Rusku, protože ta poslední se schvalovala v roce 2010. A od té doby došlo k podstatným změnám. Stoltenberg říká, že země na summitu by měly podpořit územní svrchovanost Ukrajiny. Dle diplomatů se ale také uvažuje, zda v závěrečném prohlášení bude i zmínka o solidaritě s Českem vzhledem k údajným útokům ruských tajných služeb ve Vrběticích. Dle Stoltenberga se Aliance chce lépe připravit na hrozby nevojenského rázu, tedy hackerské a „hybridní“ útoky.
Dle ČTK ovšem vlády zemí Aliance dávají najevo, že s Ruskem jsou ochotny jednat víc po dobrém, pokud k tomu bude Rusko ochotné. A protože summit Joea Bidena a Vladimira Putina proběhne až po summitu NATO, neočekává se, že by hlavní tahoun Aliance, kterým jsou Spojené státy, vystupoval nějak radikálně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas