Vedle Sobotky se setkal i s prezidentem Milošem Zemanem a dalšími představiteli státu.
Pan Ki-mun v rozhovoru ČTK a Lidovým novinám řekl, že Sobotku o účast Česka v mírové operaci požádal, protože situaci v africké zemi považuje za naléhavou. Poděkoval také za dosavadní nabídky ČR poskytnout vojáky do misí v Mali nebo na Golanských výšinách. Ministerstvo obrany uvedlo, že žádost posoudí.
Se Sobotkou dnes šéf světové organizace jednal také o situaci na Ukrajině, v Sýrii nebo o boji proti klimatickým změnám. Právě v této otázce přivítal změnu dříve skeptického postoje České republiky. Ten představoval zejména někdejší prezident Václav Klaus, který opakovaně kritizoval „dogma globálního oteplování".
Šéf OSN zakončí návštěvu ČR na koncertu filharmoniků
Devětašedesátiletý Jihokorejec, kterému dnes Univerzita Karlova udělila zlatou medaili za podporu vzájemnému porozumění národů, Česko ocenil i za angažmá v oblasti lidských práv a humanitární podpory. Česká republika je zářný příklad země, která si sama lidská práva a demokracii vybojovala v dlouhém zápase, řekl také.
Pan Ki-mun, který ve čtvrtek povečeřel s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), se dnes sešel také s předsedou sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) a prezidentem Zemanem. S oběma hovořil o zapojení Česka do mírových operací OSN. Pan Ki-mun si dnes prohlédl i protipovodňové zábrany u Vltavy. Návštěvu zakončí koncertem České filharmonie. Odlétá v sobotu brzy ráno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk