„Naši kandidáti nejsou nijak zákulisně vybíráni, volí je členové a příznivci v primárních volbách,“ zmínila v úvodu tiskové konference Strany svobodných občanů její mluvčí Irena Válová.
Předseda Svobodných Petr Mach zopakoval důvod, proč k založení strany před pěti lety vůbec došlo. „ODS zradila svůj program, ustoupila ze svých idejí, podpořila Lisabonskou smlouvu,“ uvedl Mach. Hlavním tématem jejich kampaně prý bude odmítnutí vstupu do eurozóny.
„To je možné pouze sjednáním výjimky, že euro přijmout nemusíme. Současná vláda se o to evidentně pokoušet nebude, ale mohl by to iniciovat i Evropský parlament,“ konstatoval Petr Mach, šéf strany a jednička kandidátky do eurovoleb.
Podle Jiřího Payneho, dvojky na kandidátce, je největší problém s regulacemi. EU si totiž u zaváděných regulací nepočítá náklady, které s tím budou spojené, protože náklady budou hradit jednotlivé členské státy. „Proto jsou členské státy pořád tak zadlužené. Mám jeden konkrétní příklad regulace, obyčejné banány. Před vstupem ČR do EU stál kilogram banánů 9 korun, dnes stojí 28 korun. To je důsledek unijních regulací,“ řekl Payne.
Ten soudí, že v letošních evropských volbách půjde o to, že by klidně i polovinu europarlamentu mohli obsadit euroskeptici. „Je potřeba připravovat alternativní scénář pro vývoj a spolupráci v Evropě,“ dodal Jiří Payne.
Do Evropského parlamentu bude kandidovat řada menších stran, z nichž mnohé mají podobně kritický postoj k EU. To však Svobodné nijak neznervózňuje. „Byly tu v minulosti různé pokusy. Třeba Libertas pana Železného, a kdo si na to vzpomene? Nebo Suverenita, Hlavu vzhůru… Kdo si dnes vzpomene na Janu Bobošíkovou?“ řekl Mach.
Kampaň povedou Svobodní především na internetu, vynechávat nebudou ani billboardy a jinou reklamu a chystají se objet kolem 180 měst po celé republice. Prostředky k tomu rozhodně mají. Za výsledek v podzimních předčasných volbách dostali příspěvek od státu přes 12 milionů korun.
Předseda Strany svobodných občanů Petr Mach po skončení tiskové konference některá témata blíže upřesnil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz:
Nový státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza ve čtvrtek v LN řekl, že premiér Sobotka chystá na léto zásadní projev o Evropské unii, ve kterém sdělí, kam by se osmadvacítka měla ubírat. Prý by mohl navázat na Václava Havla, který nastoloval důležitá témata. Co od toho očekáváte?
Za prvé je absurdní už jen myšlenka, že by Bohuslav Sobotka mohl pronést zásadní projev. ČSSD je typickým představitelem europroudu stran, které jsou ve vleku evropské byrokracie a nekriticky přijímají všechno, co z Evropské komise přijde.
V tom duchu se najednou rozhodli podepsat fiskální pakt, který omezuje pravomoci ČR, chtějí naši zemi vtlačit do eurozóny a nevím, jak hodlají hlasovat v Radě ministrů o směrnici, která má stanovit kvóty na obnovitelné zdroje energie po roce 2020. Pochybuji, že by zrovna premiér Sobotka měl být rebelem.
ČSSD je ve vleku německé sociální demokracie, a zatímco v jiných stranách se tu a tam objevovaly nějaké proudy, které třeba viděly evropskou integraci kriticky na rozdíl od vedení strany, tak v ČSSD nikdy nic takového nezaznělo. Nečekám jakoukoliv změnu v politice naší vlády, pokud jde o EU.
Jestli voliči chtějí, aby Česká republika byla zastupována někým, kdo vidí evropskou integraci kriticky, tak by museli volit někoho jiného než ČSSD.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka