Hned v úvodu poukázal na ekonomickou náročnost obnovitelných zdrojů energie i na jejich vliv na krajinu. „Kdybychom v roce 2004 nevstoupili do EU, vypadala by naše země jinak. Na první pohled jinak. Na polích bychom nepěstovali řepku a solární panely. Nevztahovaly by se totiž na nás směrnice EU o podpoře výroby energie z obnovitelných zdrojů. Nemuseli bychom tedy mít ani systém zvýhodňování solárních panelů a řepky, který nás stojí asi 50 miliard korun ročně,“ vypočítává Mach.
Na fakturách bychom podle předsedy Svobodných neměli daň z elektřiny, plynu a uhlí a DPH na plenky by se nemusela přesouvat do vyšší sazby. Mach pokračuje výčtem nevýhod našeho členství a tvrdí, že i dolní sazba DPH by bývala mohla zůstat na pěti procentech. „Náš rozpočet by totiž nepotřeboval desítky miliard korun navíc – na příspěvek do Bruselu, na spolufinancování evropských dotací a na živení obrovské byrokracie a mnoha nových úředníků, kteří se zabývají rozdělováním evropských fondů,“ kritizuje ekonom přebujelou byrokracii v EU.
Celý text Petra Macha ZDE.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr