Volák řekl, že jménem Pilce zažaloval u Městského soudu v Praze Národní bezpečnostní úřad a jeho ředitele. „Svým postupem a rozhodnutím porušil ústavou zaručená práva mého klienta, když nad zákonem mu dané pravomoci zasáhl do správního řízení o odejmutí bezpečnostní prověrky generálmajoru Pilcovi na stupeň přísně tajné,“ uvedl Volák. „Ředitel NBÚ sám z vlastní iniciativy v rámci řízení o rozkladu vyžadoval doplňující informace od zpravodajské služby a ty pak zařadil do spisu,“ dodal. Pilc tak podle něj musí nejen čelit poškozování svého jména, ale i „postupu hraničícímu s profesní likvidací“.
Volák poznamenal, že chce, aby se podaná žaloba stala začátkem veřejné diskuse o udělování a odebírání prověrek. „V tuto chvíli, na základě zkušeností s postupem NBÚ vůči generálmajoru Pilcovi, jsem totiž nucen konstatovat, že před zraky veřejnosti je pod systémem udělování bezpečnostních prověrek ukryt důmyslný nástroj možné šikany a profesní i psychické likvidace prakticky kohokoli, a to bez možnosti důsledné kontroly postupu těch, kteří rozhodují,“ uvedl.
V Pilcově případě podle něj nastalo několik zásadních pochybení. Správní spis prý neobsahuje údaj o tom, kdy, jak a v jakém složení byla jmenována rozkladová komise. V ní pak podle Voláka chybělo povinné tříčlenné zastoupení lidí s právnickým vzděláním. Jeden z členů také byl v komisi „bez jasného důvodu“ vyměněn, dodal.
„Když se navíc takto nezákonně složená komise sešla k rozkladu případu generálmajora Pilce hned dvakrát, nikoli standardně jednou, a vydala dvě protichůdná rozhodnutí, je obraz manipulace úplný,“ uvedl. Podle médií rozkladová komise nejprve Pilcův podnět přijala, Navrátil ale požádal tajné služby o doplněné podklady. Na jejich základě pak komise rozklad zamítla. Volák uvedl, že Navrátil nebyl oprávněn do spisu informace doplňovat.
Pilc o prověrku přišel na konci loňského listopadu. Proti rozhodnutí podal rozklad k řediteli NBÚ, neuspěl ale ani s ním. Podle spekulací v tisku mohou za jeho případem stát spory ve Vojenském zpravodajství (VZ). Pilc v aféře kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové) svědčil v neprospěch svých bývalých kolegů z VZ. Zpráva VZ pak prý poukázala třeba na Pilcovy vazby na Rusko.
Šéf vojenské kanceláře Hradu patří mezi vlivné představitele armády. Jeho prostřednictvím vykonává prezident svou roli nejvyššího velitele ozbrojených sil. Do jeho kompetencí patří i řízení Hradní stráže. Jaký bude jeho osud ve funkci, není jasné. Zeman už dříve řekl, že bude muset skončit, protože jeho místo prověrku vyžaduje. Později ale poznamenal, že se nejprve seznámí se všemi podklady. I když hradní mluvčí Jiří Ovčáček na začátku března uvedl, že Zemanovo rozhodnutí lze očekávat v řádu týdnů, zatím se tak nestalo. Jeho verdikt prý bude oznámen „v pravý čas“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk