“Svoboda a odpovědnost je základní heslo, ze kterého by měly vycházet životy nás všech i princip řízení státu,” uvádí Sehnal.
Svobodu podle něho spatřují například v tom, aby se každý občan mohl rozhodnout, jaký důchodový plán si vybere z nabídky penzijních společností, zda si vybere úročení u státu nebo si vybere z jiných nabídek, kde budou finance investovány například do nemovitostí, aby se úložky na stáří řádně zhodnocovaly.
“Svobodu spatřujeme i v tom, aby si lidé mohli vybírat z několika zdravotních plánů různých zdravotních pojišťoven a s ohledem na své zdravotní priority vybrat zda a v jaké části zdravotní péče chce být více pojištěn a kde je ochoten být samoplátcem,” popisuje politik.
Svoboda by prý měla panovat i v tom, aby lidé mohli svým dětem svobodně vybrat takovou školu, která nebude řízená státní regulací do té míry, že znemožní subjektivní preference rodičů a dětí. “Navýšení podílu soukromého sektoru ve školství by mělo umožnit širší a bohatší nabídku, aby si rodiče pro své děti mohli vybrat takovou školu, která odpovídá charakteru dítěte, protože každé dítě je jiné. Některé lépe sportuje, jiné lépe maluje nebo má talent na fyziku, chemii či matematiku. Paušalizace ve školství vede k tomu, že nejsou talenty u dětí rozvíjeny,” varuje.
“Svoboda musí být i ve volbě lékaře, druhu ošetření a dalších věcí. Ve zdravotnictví je také příhodné uplatnění tržního principu. Třeba v podobě navýšení podílu soukromých poskytovatelů zdravotní péče. To je zásadní. Současné zdravotnictví je přenákladované, dnes stojí 400 miliard, což je 24 tisíc korun ročně na občana. Přitom víme, že pokud si cizinci platili komerční zdravotní pojištění, stačila jim poloviční částka 12 tisíc ročně. Je tak nepochybně prokázáno, že současné zdravotnictví je neefektivní a dvojnásobně drahé, než by mohlo být,” vypočítává Sehnal.
Stejnou váhu jako svoboda musí mít dle jeho slov i odpovědnost. “Odpovědnost je na úrovni jedince, kdy každý z nás by měl mít odpovědnost za svou rodinu, za řádné vzdělávání svých dětí, jejich adekvátních mimoškolních aktivit, sportu a dalšího vzdělávání. V případě zaměstnavatele jde o velkou odpovědnost za rozvoj firmy, za kariérní růst zaměstnanců a poskytnutí dostatečného prostoru pro jejich vzdělávání,” konstatuje předseda Aliance pro budoucnost.
“Říkáme také, že pokud vlastníte nějakou nemovitost, dům, pole, pozemek, musíte za svou nemovitost být odpovědný. Mít ji pojištěnou, pečovat o ni apod. Samozřejmě tu je v neposlední řadě odpovědnost státu za dlouhodobý rozvoj celé společnosti,” doplnil Pavel Sehnal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Byl byste pro zrušení dotací v celé EU?
Přináší vůbec něco pozitivního? Nemyslíte, že by nám bez nich bylo líp?
Další články z rubriky
20:30 „Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu
V podcastu Datarun moderovaném komentátorem Thomasem Kulidakisem usedl předseda Motoristů sobě Petr …
- 17:44 „Kdo mu to psal? Automat na podpisy.“ Po projevu Pavla se mimo Hrad strhl křik
- 13:50 Vy, kteří se nemáte dobře... Pavel oslovil strádající Čechy. Pak zavelel pro euro a dal návod, jak volit
- 14:45 „Bože, projev jak za Gustáva!“ Fiala v novoročním videu. Došlo na výsměch
- 11:35 Jak se Jourová mohla stát prorektorkou UK? Václav Klaus dal průchod vzteku
- 4:45 „Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota