Senát? Nesmysly, vědomá provokace. Paroubek nepotěší ani Hřiba, jde o Čínu

02.05.2021 16:47 | Zprávy

„Tápající senátoři zasahují neuváženě do zahraniční politiky státu. Hlasují pro nesmysly,“ pozvedá výstražně ukazováček bývalý premiér a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek. Poukazuje na usnesení, které přijala horní komora. V něm požaduje po české vládě, aby podporovala začlenění Tchaj-wanu do všech zasedání, mechanismů a aktivit Světové zdravotnické organizace (WHO). „Nevhodně volená politika, často za hranicí vědomé provokace, se bude promítat v ekonomických vztazích Česka a Číny,“ varuje v komentáři pro server VašeVěc.cz.

Senát? Nesmysly, vědomá provokace. Paroubek nepotěší ani Hřiba, jde o Čínu
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Senátorům Paroubek připomíná, že Česká republika v rámci své zahraniční politiky v minulosti podepsala s Čínskou lidovou republikou smlouvu o strategické spolupráci. „Tato smlouva má pochopitelně především na mysli spolupráci v oblasti ekonomické a Čína podobným způsobem postupuje i ve vztahu k dalším zemím světa. Ale je de facto aplikací politiky ‚jediné Číny‘ v praxi. A Senát tuto zahraniční politiku vlády nerespektuje,“ píše expremiér.

„Možná, že by se páni senátoři, kteří hlasují pro takové nesmysly, měli seznámit s některými reáliemi zahraniční politiky a zejména se vztahy USA a Číny a jejich vývojem alespoň od roku 1970. Doporučil bych iniciátorům této bludné rezoluce Senátu, k nimž nepochybně patřil známý sinožrout Petr Fischer, aby se alespoň trochu obeznámili s hlavními principy Šanghajského komuniké mezi USA a Čínou z roku 1972,“ rozčiluje se Paroubek.

Podotýká, že od doby, kdy Američané ukončili své vztahy s Tchaj-wanem ve smyslu Šanghajského komuniké, prostě Tchaj-wan nárok na místo zastupující Čínu v mezinárodních organizacích nemá. „Čeští pravicoví politici se v hlouposti snaží překonat i bývalého amerického ministra zahraničních věcí Pompea. Toho také příliš nezajímaly reálie zahraniční politiky tak, jak organicky vznikaly po desetiletí,“ dodává.

Původní zdroj ZDE

Jako lichou označil představu, že Čína, jako světová velmoc, nebude bránit zásadu „jediné Číny“, která vznikla na základě jednání s Američany v roce 1972 v situaci, kdy představovala nějaká 2 % světové produkce, a dnes bude brzo produkovat až pětinu veškeré vyrobené produkce světa. „Neměli bychom si chtít komplikovat vztahy také s budoucí největší ekonomickou velmocí světa,“ upozorňuje s tím, že nám nepřidávají ani komplikované vztahy s Ruskem, tedy s jednou z východních velmocí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

14:01 Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně poslal premiéra Petra Fialu na léčení …