Senát: Vláda by měla vypovědět dohodu s Hongkongem o vydávání

24.07.2020 6:20 | Zprávy

Senát apeluje na vládu, aby vypověděla dohodu mezi ČR a Hongkongem o předávání osob hledaných pro trestní řízení. Důvodem jsou obavy z možného zneužití této smlouvy.

Senát: Vláda by měla vypovědět dohodu s Hongkongem o vydávání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát

V případě, že by byl podle této dohody vydán český občan do Hongkongu, mohla by být ohrožena jeho základní práva i právo na spravedlivý proces. Stojí to v usnesení, které dnes Senát přijal k situaci v Hongkongu. Důvodem obav je nový zákon o národní bezpečnosti Hongkongu, který vstoupil v platnost od 1. července.

Nový bezpečnostní zákon pro Hongkong má mít přednost před hongkongskými zákony a má umožnit Číně zřídit v Hongkongu úřad dohlížející na národní bezpečnost. Hongkong byl britskou kolonií a v roce 1997 se vrátil pod čínskou správu.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) řekl již minulý týden v senátním zahraničním výboru, že česká strana by nevydala ke stíhání člověka, který by v Česku protestoval proti čínskému režimu. Čin by podle dohody musel být trestný v obou zemích. „Z české strany nicméně toto je žádost, které nemůže být vyhověno, protože je to politicky motivovaný krok, a my neuznáváme trestnost takovýchto kroků,“ řekl Petříček minulý týden ČTK.

Senát konstatuje, že v případě vydání občanů z ČR do Hongkongu, které by proběhlo v souladu s dohodou o předávání osob, by mohla být ohrožena jejich základní práva i právo na spravedlivý proces. Vláda by podle Senátu také měla s ohledem na porušení autonomie Hongkongu upravit podmínky i v dalších oblastech spolupráce s touto oblastí.

Senát v přijatém usnesení konstatuje, že Čína přijala zákon o státní bezpečnosti pro Hongkong v rozporu s hongkongským základním zákonem, v rozporu se zásadou „jedna země dva systémy“ a v rozporu s mezinárodními závazky. Senát rovněž odsoudil popírání vysoké míry autonomie Hongkongu ze strany Číny, opakované vměšování Číny do záležitostí Hongkongu a zasahování do základních práv a svobod jeho občanů a demokraticky volených zástupců.

Nově schválený bezpečnostní zákon západní země považují za porušení slibu Pekingu zachovat nejméně do roku 2047 autonomii Hongkongu. Smlouvu o vydávání osob k trestnímu stíhání s Hongkongem proto už pozastavila například Británie, Austrálie či Kanada.

Senát v závěru své schůze také vyzval vládu k tomu, aby v souladu se svým programovým prohlášením projednala a předložila Parlamentu zákon o správě voleb tak, aby bylo možné poslance volit přislíbenou korespondenční formou hlasování už ve sněmovních volbách v příštím roce. Výzvu iniciovala senátní komise pro krajany. Po korespondenční volbě volají Češi žijící v zahraničí, podle některých by umožnila také hlasování lidem v karanténě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Budete péct? Pozor, nejde jen o ceny: Cukr z Ukrajiny a Bulharska. Ale něco tu nehraje

6:20 Budete péct? Pozor, nejde jen o ceny: Cukr z Ukrajiny a Bulharska. Ale něco tu nehraje

Pečení vánočního cukroví se oproti loňsku prodraží, jelikož zejména v posledních měsících stále více…