Kabinet by měl podle výboru rovněž důkladně prověřovat, zda migranti vybraní pro ČR nepředstavují hrozbu pro národní bezpečnost nebo veřejný pořádek. Měl by také zjišťovat, zda tyto osoby mají nárok na mezinárodní ochranu a nepřišly o něj kvůli jejich případnému podílu na závažných zločinech.
Vláda by podle senátorů měla s ohledem na množící se případy padělání dokladů prokazujících syrské občanství ověřovat totožnost azylantů a preferovat zranitelné osoby, které vyžadují zdravotní péči.
Uprchlickými kvótami se Senát zabýval již dvakrát a vždy je odmítl pro případ, že by byly povinné. Nově se uprchlickému tématu bude věnovat kvůli návrhu evropské rady na dočasná opatření v oblasti mezinárodní ochrany ve prospěch Itálie a Řecka. Česko v létě kývlo na dobrovolné přijetí části uprchlíků, v případě dočasných kvót ale bylo na úrovni EU přehlasováno. EU chce nyní zavést povinný relokační mechanismus.
Migrační krizi se minulý týden obsáhle věnovala i sněmovna. Také dolní komora v obsáhlém usnesení, které připravily koaliční strany s opoziční TOP 09, odmítla myšlenky na zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie. Podpořila naopak opatření, která povedou k lepší ochraně vnější hranice Unie, navracení lidí bez práva na udělení azylu nebo zásahům proti pašerákům lidí. Zbývajícím opozičním stranám vadilo, že se vláda odmítla připojit ke slovenské žalobě na kvóty u Evropského soudního dvora.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk