Štěch proto při jednání senátní ústavní komise označil za potřebné dát sněmovně najevo, že žádnou ústavní změnu neschválí bez toho, aby v jejím rámci byla prodloužena doba na projednávání zákonů v horní komoře. Její předseda podotkl, že dvouměsíční lhůta by nebyla využívána u všech předkládaných norem, ale pouze u těch, které by vyžadovaly zevrubné posouzení úprav, jež přijala sněmovna.
Na prodloužení lhůty podle Štěcha panovala shoda s takřka všemi sněmovními frakcemi v předvolebním složení dolní komory, tehdy se ale ústavní změnu nepodařilo prosadit. Problémy proto Štěch neočekává ani nyní. Změna by mohla být zapracována například do ústavní novely, která by měla usnadnit vládě vysílání vojáků do zahraničních armádních misí.
Ústavní změny bude asi parlament schvalovat nejdříve na podzim, až nabude účinnosti takzvaný stykový zákon o vztazích obou komor. Tato úprava zavede nové projednávání ústavních norem. Sněmovna a senát je budou moci vzájemně upravovat. Nyní platí, že pokud senát neschválí sněmovní verzi ústavní novely a vrátí ji poslancům s úpravami, dolní komora by je musela odsouhlasit, pokud by chtěla dosáhnout přijetí změny ústavy či ústavního zákona.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk