Spor se týká práva účastníků řízení obrátit se na soud. V podstatě jednovětá novela jim výslovně umožní podat žalobu i v případě, že posuzování bylo zahájeno před 11. prosincem 2009. K tomuto datu už Česko pod tlakem Evropské komise zavedlo právo soudního přezkumu. Podle komise ale tato úprava nezajistila plný soulad evropského práva s českým kvůli přechodným ustanovením tehdejší novely.
Spor s Evropskou komisí už dospěl do fáze, kdy ČR může dostat pokutu
Evropský soudní dvůr předloni v červnu na návrh komise vytkl Česku nečinnost, ještě ale bez finančního trestu. Nyní je ale podle ministerstva životního prostředí spor už ve fázi, kdy může komise u soudu finanční sankce žádat. Pokud Evropský soudní dvůr rozhodne, že Česko nesplnilo včas jeho verdikt, může v novém rozsudku uložit zaplacení paušální pokuty i penále. Mohlo by to být zhruba 7,4 milionu korun měsíčně a navíc jednorázově 49,2 milionu korun.
Ukončení soudního řízení vezme podle autorů novely argumenty i odpůrcům dostavby Temelína. Především z rakouské strany totiž podle nich často zaznívá, že není možné provést korektní posouzení vlivů záměru nového jaderného zdroje za situace, kdy česká právní úprava byla Soudním dvorem EU shledána jako nekompatibilní s evropským právem.
Senát jako celek se má novelou zabývat už tuto středu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe