„V poslední době samozřejmě přijala veřejnost, myslím, kladně to rozvolnění možnosti cestování českých občanů směrem do zahraničí, ale je zcela zřejmé, že taková jednostranná opatření prostě nejsou dlouhodobě vhodným řešením,“ myslí si senátor Bek.
Poukázal na skutečnost, že kdyby se podobně zachovaly ostatní země, tak nikam čeští občané nemohou vycestovat, jelikož zatím recipročně nepovolujeme vstup zahraničních občanů a pracovníků na naše území, pokud nejde tedy o veliké firmy typu Unipetrol, které si zřejmě dokážou zcela mimo jakákoliv pravidla vyjednávat výjimky u vlády.
Dostává prý celou řadu signálů od hospodářských komor ve svém regionu, ale také od rektorů univerzit, kteří jsou stále více zneklidněni tím, že některé typy spolupráce jsou tímto režimem samozřejmě zcela omezeny. Vznáší proto otázku, jakým způsobem dojde k rozvolnění tohoto pohybu i opačným směrem?
V té souvislosti Bek upozornil na to, že Evropská komise vydala už 30. března sdělení, které obsahuje doporučení k nějakému režimu oboustranně přijatelnému, který zahrnuje celou řadu profesí a oblastí. „A byl by to podle mého názoru vhodný základ pro hledání dohod se sousedními státy o otevření toho provozu,“ zdůraznil senátor.
„Samozřejmě všichni rozumíme zdravotním rizikům, na druhé straně je třeba dát perspektivu jak firmám, tak dalším subjektům, jakým způsobem se bude otevírat ten přeshraniční provoz, zejména se státy, které mají srovnatelnou situaci s koronavirem nebo vlastně lepší, než jsme my, jako je Slovensko či do jisté míry Polsko,“ dodal Mikuláš Bek na závěr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab