„Česko–čínské vztahy se v posledních měsících dostávají na zcela novou úroveň, přitom můžeme jen těžko mluvit o vzájemné výhodnosti. Stručně řečeno: Čína nám ukazuje sílu. Svou roli v tom hraje také ministr vnitra Jan Hamáček, který se setkává s komunistickými delegacemi, ale před českou veřejností o nich mlčí,“ poznamenal Fischer s tím, že je nepřijatelné, aby český ministr legitimizoval komunistické funkcionáře. Své počínání by měl dle jeho názoru vysvětlit.
Původní text ZDE.
Následně se Fischer rozepsal o tom, že se z výpovědí bývalých manažerů čínské firmy Huawei dozvídáme, že firma sbírala citlivé informace o českých úřednících, které následně předávala čínské ambasádě. „Tak vypadá v praxi sbírání dat pro tajné služby. Použijí je k tomu, aby si vytipovaly vhodné cíle pro svoje vlivové působení. Tím může být korupce, nátlak nebo vydírání,“ míní senátor.
Fischer následně uvedl, že Čína nás podle svých strategických dokumentů považuje za nepřátele. „Vytýkací dopisy, které z Číny směřují do České republiky, jsou jen začátek. Česká ambasáda v Pekingu musí být připravena na to, že jí Číňané jednoho dne pro výstrahu třeba odpojí elektřinu, zavřou vodu a před bránu postaví tank,“ zmínil Fischer a dodal, že jde o spor o naši suverenitu.
„Jsme evropská civilizovaná země, ve které mají politici poslouchat své občany, ne cizí mocnosti. Je dobré si to vyjasnit hned, než o nás budou čínští komunisté s využitím svých technologií vědět úplně všechno a nebude cesty zpět,“ uzavřel s tím, že ministerstvo zahraničí by si mělo předvolat velvyslance Čínské lidové republiky nebo poslat několik čínských diplomatů domů. Až pak nás podle jeho názoru začnou brát čínští komunisté možná jako partnera.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef