Senátor Jirsa: „Všechno uhlí, které my ušetříme, tak spálí v Asii.“ Fiala a Green Deal? Odpověděl

10.08.2022 17:17 | Zprávy

Starosta Hluboké nad Vltavou a senátor Tomáš Jirsa (ODS) byl hostem moderátora Luboše Xavera Veselého na XTV.cz. „Green Deal je bláznivina od samého začátku. Je to od začátku nesmysl, že vypneme uhelné a jaderné zdroje a budeme prostě pohánět průmysl sluníčkem a větrem,“ poznamenal Jirsa.

Senátor Jirsa: „Všechno uhlí, které my ušetříme, tak spálí v Asii.“ Fiala a Green Deal? Odpověděl
Foto: Reprofoto: XTV
Popisek: Tomáš Jirsa

Jirsa v minulosti propůjčil svůj dům ukrajinským běžencům. „To už je dávno pryč. To bylo tak, že na začátku války nám zavolal starosta z našeho partnerského města, z Koločavy, jestli bychom přijali ženy a děti, protože se nevědělo, jak to bude. Všichni jsme si mysleli, že ta ruská armáda bude postupovat rychleji, takže přijelo 70 žen a dětí z Koločavy. Naprostá většina z nich už je pryč z Hluboké nad Vltavou, tu a tam přijdou nějaké maminky jiné, včera jsem tam v jednom obchodě našel dvě prodavačky, které jsou z Ukrajiny, o kterých jsme vlastně nic nevěděli, které u nás bydlí, ale v podstatě nevíte, že Ukrajinci na Hluboké jsou, i když jich tam určitě několik desítek s dětmi je,“ zmínil Jirsa.

Hovořil také o tom, že na stavebním úřadu v Kašperských Horách leží žádost správy parku o demolici chaty pod Roklanem. „Že s likvidací roklanské chaty zmizí i část Klostermannovy Šumavy, část kulturního dědictví našich předků, které je symbolem sounáležitosti člověka s přírodou, to ani správu parku, ani ministerstvo nezajímá,“ poznamenal Jirsa a hovořil také o komunistech. „Všichni máme v paměti, jak komunistická moc na Šumavě bourala desítky obcí, osad, kostelů i hřbitovů,“ zmínil Jirsa, že je neuvěřitelné, že současná ochrana přírody postupuje stejným směrem – že se chová jako bolševici za komunistů. 

Senátor Jirsa je v ODS od roku 1993 – je jedním z matadorů ve straně. Do jaké míry je mu teď příjemná politika strany – například předsedy Senátu Miloše Vystrčila, jenž o sobě prohlásil, že je Tchajwancem? Co si o tom myslí? „V ODS je 13 tisíc lidí, jsme, myslím, v Česku jediná pravicová, středopravicová strana, mezi těmi 13 tisíci lidmi jsou prostě lidé, kteří tuto politiku, řekl bych, jak bych nazval tu politiku vůči Tchaj-wanu? Jako podporu nezávislosti a lidských práv na Tchaj-wanu oproti závislosti a nepodpoře lidských práv v Číně prostě prosazují, já respektuji, co dělá Miloš Vystrčil. Miloš Vystrčil respektuje, co dělám já, nekritizuje moje názory, já nekritizuji jeho, já jsem na Tchaj-wanu nebyl a nemyslím si, že by to bylo nějaké fatální pro ODS prostě,“ sdělil Jirsa.

„Já jako politik a místopředseda zahraničního výboru jsem vždycky byl toho názoru, že je potřeba prosazovat dobré vztahy se všemi zeměmi, s kterými máme nějaké kontakty. Společně s Jardou Kuberou jsme udržovali standardní vztahy s čínskou ambasádou. Jarda Kubera nebyl žádný protičínský aktivista, Jarda Kubera byl na všech oslavách čínských nových roků, prostě přijímal čínského velvyslance a přišel s tou myšlenkou, že bude první člověk, který navštíví Čínu a Tchaj-wan najednou, právě díky těm dobrým vztahům prostě s Čínou. To úplně neklaplo, do toho Jarda zemřel a ten úkol zbyl na Miloše Vystrčila – a Miloš Vystrčil se rozhodl tak, jak se rozhodl...,“ dodal Jirsa. „Je to rozhodnutí předsedy Senátu, které jsem prostě respektoval, já znám Miloše třicet let. On určitě vnitřně nesouhlasí s některými mými příkrými vyjádřeními třeba vůči zeleným progresivistům, a také mě za to nekritizuje. Já jsem to respektoval jako rozhodnutí Miloše Vystrčila a mlčky jsem ho podpořil,“ zmínil Jirsa. 

Závěrem se pak hovořilo o Green Dealu. Co si o zelené politice myslí Jirsa? „Green Deal je bláznivina od samého začátku. Je to od začátku nesmysl, že vypneme uhelné a jaderné zdroje a budeme prostě pohánět průmysl sluníčkem a větrem, že všechna auta přejdou na elektromobilitu a všechny paneláky budou prostě z oken mít hadice a nabíjet... Nesmysl. Kdyby si všichni senátoři a poslanci koupili elektroauto, tak prostě zbankrotuje elektrická síť a vyhodíme všechny pojistky. Infrastruktura na to není připravená,“ zmínil Jirsa s tím, že to podepsal Andrej Babiš v Bruselu. „Ačkoliv jeho názory okolo byly racionální, tak prostě New Green Deal podepsal, my jsme už přišli k hotovému a myslím si, že pan premiér Fiala není žádný fanatický zastánce New Green Dealu a zelené politiky, ale prostě jako premiér desetimilionové země v 600milionové EU prostě tu vládu a dneska předsednictví nějak se snaží racionálně řídit, abychom přežili s energetikou. A podívejte se, vrací se Německo k uhlí, zůstanou otevřené jaderné elektrárny, my prostě děláme opatření – naše teplárny a elektrárny pojedou dál na uhlí, takže pomalu se ten Green Deal bortí bez toho, aniž bychom vypovídali nějaké smlouvy a podobně. Souhlasím s Petrem Fialou, ona je jedna věc sedět tady a mít nějaké rozumné řeči a druhá věc je sedět v té EU, že ten pokrok musí být prostě postupný a v souladu s velkými zeměmi, jako je třeba Polsko, které zcela jistě nás podporuje ve zrušení těch emisních povolenek, nebo Francie, která nás zase podporuje v jaderné energetice – a že musíme takto vyjednávat...,“ podotkl Jirsa. 

„Jsem přesvědčen o tom, že New Green Deal během krátké doby umře, protože budeme mít jiné starosti. On vznikl z blahobytu a rozmařilosti, tak jako ty všechny blázniviny,“ dodal Jirsa. „Všechno uhlí, které my ušetříme, tak spálí v Asii. To není tak, že by se nespálilo. My produkujeme jako EU devět procent světového CO2. Všechno, co my ušetříme za cenu evropských nákladů a ničení našeho průmyslu, tak Čína každoročně vyprodukuje více než dvacetkrát. Každoročně. Takže z hlediska globální úspory CO2 je to úplná bláznivina,“ míní Jirsa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump vyhrál. A Foltýn sdílí šibenici

8:10 Trump vyhrál. A Foltýn sdílí šibenici

Vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn po znovuzvolení Donalda Trumpa sdílí na soci…