Senátor Valenta: Politici se často bojí rozhodovat a mají strach cokoliv změnit

30.10.2014 9:56 | Zprávy

V senátních volbách získalo mandát hned několik podnikatelů a mezi nimi i Ivo Valenta (BPP). Čemu přičítá svůj úspěch a zájem o podnikatele v politice? A lze podle něj stát řídit jako firmu? Ačkoliv již dostal několik nabídek na místo v senátním klubu, zatím je teprve vyhodnocuje. V rozhovoru, který poskytl naší redakci, nám také prozradil, jak konkrétně bude chtít pomoci regionu Slovácka a jakým způsobem bude chtít komunikovat s voliči. Trvalý pobyt má totiž v Monaku. Neopomněli jsme ale ani téma sportu, kterému se věnuje celý svůj život.

Senátor Valenta: Politici se často bojí rozhodovat a mají strach cokoliv změnit
Foto: archiv senátora
Popisek: senátor Ivo Valenta

Ve druhém kole senátních voleb jste porazil lidoveckého místostarostu Ostrožské Nové Vsi Pavla Botka. Co podle vás mělo vliv na výsledek? Připomeňme, že váš otec ve stejném obvodu ve volbách do Senátu v roce 1996 neuspěl.

Lidé ze Slovácka mne znají, dobře znají také mou práci. Vědí, že mám Slovácko velmi rád a již 15 let ho také finančně výrazně podporuji. Místní lidé se již mnohokrát mohli přesvědčit o tom, že nejsem příznivcem falešných slibů, ale naopak, že své slovo vždy držím: Kromě toho si myslím, že mému protikandidátovi uškodila negativní kampaň, kterou jeho tým vedl proti mé osobě. Lidé na Slovácku mají rádi férové jednání a tento styl do něj rozhodně nepatřil.

V letošních volbách uspěli podnikatelé, například Jiří Hlavatý (ANO) nebo František Čuba (SPO) - a ostatně i vy jste podnikatel. O čem podle vás zájem o podnikatele v politice svědčí?

Voliči vnímají, že jsou v politice často lidé, kteří svou funkci neberou jako službu lidem nebo celé zemi, ale jako zdroj svých příjmů - a to je špatně. Proto lidé důvěřují těm, o nichž vědí, že již ve svém životě něco dokázali, jsou zodpovědní, pracovití, zaměstnávají stovky lidí, dokáží se rozhodnout, když je to třeba a v neposlední řadě svou funkci nevykonávají pro peníze, jelikož to nemají zapotřebí. V zahraničí je vstup podnikatelů do politiky naprosto běžný.

Bezpochyby nejznámějším podnikatelem a současně politikem je nyní Andrej Babiš. Jak vy osobně vnímáte fenomén“ Andreje Babiše? Lze podle vás stát řídit jako firmu?

Každý podnikatel, který vstoupí do politiky, má prostor k tomu, aby dokázal, zda dokáže zúročit své znalosti, schopnosti a získané zkušenosti také v oblasti politiky, ve prospěch své země. Ať už jde o Andreje Babiše či kohokoliv jiného. Řízení státu v mnohém může připomínat řízení velké firmy – o zásadních věcech by měli rozhodovat ti nejlepší odborníci ve spolupráci s týmem poradců, kteří dokáží správně vyhodnotit pozitiva i negativa jednotlivých kroků a na základě kompletní analýzy pak vybrat tu nejvhodnější cestu, aby stát prosperoval a lidé se v něm cítili dobře. Řízení státu však nejen, že představuje obrovskou zodpovědnost, ale současně pokrývá daleko větší spektrum oblastí, kterými je potřeba se velmi důsledně zabývat.

Funkce politika má dnes spíše negativní nádech. Proč jste se vlastně rozhodl kandidovat, a je podle vás možné toto renomé vylepšit? Co proto budete chtít udělat vy osobně?

Tento negativní nádech funkce politika jsem vnímal i já, a byl to právě jeden z posledních impulsů, který mne utvrdil v tom, abych se rozhodl kandidovat na pozici senátora. Stát zbytečně ztloustl a zlenivěl, mnohdy naprosto zbytečná byrokracie komplikuje lidem život. Řada politiků prostě bere Poslaneckou sněmovnu, případně Senát, pouze jako místo, kde v klidu přečkají čas do dalších voleb. Bojí se rozhodovat, mají strach cokoliv změnit. Já jsem zvyklý pracovat naplno. A totéž budu dělat i v pozici senátora.

Kandidoval jste jako nestraník za Stranu soukromníků České republiky. Proč jste si vybral tuto stranu? A máte představu, s kým budete chtít v Senátu spolupracovat? Přeci jen kromě vás Strana soukromníků nemá v celostátní politice žádného zástupce.

Stranu soukromníků jsem si vybral z toho důvodu, že za ni před lety kandidoval také můj táta. Nicméně jsem nestraník a ani do budoucna nechci být svázán žádnými stranickými pravidly a opakovat teze, které vymyslí někdo jiný. Chci si zachovat svou nezávislost a vždy se rozhodovat tak, jak budu cítit, že je to správné, bez ohledu na stranický sekretariát. Proto se chci i v Senátu obklopovat a spolupracovat s lidmi, kteří mi budou názorově blízcí. Již jsem dostal i několik nabídek na místo v senátním klubu, kterých si samozřejmě velmi vážím. Zatím je však teprve vyhodnocuji. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

23:28 Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

Zastrašit se nenechám, vzkazuje vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková Alianci pro rodinu (…