„S hrůzou jsem zjistil, že každý starosta by musel mít tak šestičlenný tým na všechnu problematiku, která se na něj řítí,“ uvedl Ivo Valenta v Komni, kde zahájil svůj projekt Akademie samospráv. „To, co jde z dílny dnešní vlády do senátu a ze senátu ven, jsou další a další regulace, nařízení, administrativa. Zorganizoval jsem několik setkání starostek a starostů na Slovácku, kam jsem pozval i paní advokátku Hamplovou. Tam jsem začal poznávat, že je situace velmi složitá hlavně pro ty, kteří začínají, a to hlavně v malých obcích,“ dodal s tím, že starosta v malé obci nemá peníze na odborníky. Odtud vznikl plán zajistit pro starosty vzdělávání. Během tří let by proto mělo proběhnout 37 přednášek po celé České republice. „Výsledkem naší spolupráce by měl být nový zákon o obcích,“ upřesnil Valenta s tím, že zákon by měl být vytvořen společně se zástupci obcí, protože od nich by měly vzejít náměty. Předpokládá spolupráci se Sdružením místních samospráv, Svazem měst a obcí a ministerstvem.
Hamplová: „Všichni jste amatéři, po kterých se žádá profesionální výkon.“
„Když přijde starosta na školení a za hodinu usne, tak mu to nic nedá. Přijedou úředníci, řeknou mu, co ho všechno čeká, za co ho zavřou, co všechno musí, ale my vám nepomůžeme,“ vysvětlila, jak to funguje Jana Zwyrtek Hamplová, která se specializuje na samosprávu od roku 1990. I proto má v plánu informovat starosty jinak. A proto i představitelům radnic jasně říká: „Všichni jste amatéři, po kterých se žádá profesionální výkon. Zastávala jsem vždycky názor, že by nad nimi měl bdít stát, aby je opravdu nezavírali, ale to se neděje.“ Právě systém přednášek v rámci Akademie samospráv by mohl přispět k tomu, aby starostové dostali praktické rady. „Znám situaci jak z malých obcí, tak v krajích,“ doplnila Hamplová.
Padělal podpis, aby měla obec kanalizaci. A vyhrál volby
Hamplová také zmínila ke své dosavadní praxi pro stránce nejrůznějších školení: „Zveme Tomáše Sokola, který sleduje samosprávné kauzy, aby nám starosty vtipnou formou vyděsil. A on je opravdu vždycky vyděsí, když začíná: Co si s sebou vzít do kriminálu, až to přijde. To je jeho první věta přednášky. Ono to opravdu sál probudí a pak teprve nastupuje menu, že to nebude tak hrozné, když budou dbát našich rad.“ Uvedla i to, že na Slovensku je podmínkou pro výkon funkce starosty maturitní zkouška, tedy úplné středoškolské vzdělání. „To u nás nemáme a měli bychom se nad tím zamyslet,“ naznačila.
A uvedla také příklady z praxe: „Hovořím o starostech, kteří páchají trestné činy omylem. To se prostě běžně děje. Mám starostu, který do mikrofonu řekl: ‚Já jsem ten podpis padělal v nadšení, protože jsem chtěl tu kanalizaci.‘ Nedostal na dva metry od souseda svolení, tak zfalšoval podpis, aby obec nepřišla o kanalizaci. Dostal podmínku, vyhrál na tom volby. I trestný čin může vést k výhře ve volbách. Vidíte tady absurditu zákona. Ne aby páchali trestnou činnost, ale dáváme návody na školeních, aby se tak zákona nebáli. Musejí si stát za svým, a jak bude sebevědomá samospráva, ani sněmovna nebude tak škodit, protože si to uděláme po svém. Odvahu budeme dodávat,“ vysvětlila advokátka.
Jana Zwyrtek Hamplová, advokátka, a senátor Ivo Valenta na obecním úřadu v Komni. (Foto: Daniela Černá)
Valenta: Trendem na ministerstvu je být nelidský. Každý má strach
Nový zákon o obcích by měl vzniknout asi za dva a půl roku. „Nedá se říct, že v současném zákoně o obcích je jeden průšvih, je jich hodně,“ poznamenal senátor Valenta. „Největší problém, který starostové vidí, je v dotacích, zpracování, realizaci a v jejich eventuální korekci. Ministerstvo financí není vůbec partnerem v této problematice, ale snaží se vydobýt na pokutách a korekcích co nejvíc peněz, a to je přece špatně,“ dodal pro ParlamentníListy.cz. Zmínil i problémy s novou legislativou. „Směrnice z Bruselu jsou možná nějaké vodítko, ale spíš vidím trend na ministerstvech, aby takto, jak situaci popisuji, působili a aby byli nelidští. Možná je to i tím, že zákony jsou dnes nasměrované tak, že každý má i strach být v řešení otázek lidský, a to jak úředníci, tak starostové. Doba je zlá,“ uvedl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dan
Sociální služby
Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...
Další články z rubriky
18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo
Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…
- 12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce
- 10:21 Ve světle Ukrajiny přišlo svědectví o Joeovi Bidenovi. A varování
- 4:44 Špiclování od bank. Ještě horší, než jste si mysleli. Rodina i příbuzní v hledáčku
- 17:08 Ivan Hoffman: Současný systém není demokratický. Proto je tak fatálně stabilní
- 21:15 Ukrajinci přispívají? A jak jste na to přišli? Babiš zpochybnil, čím se koalice hodně chlubila