Senioři jsou vládě vděční. Topolánek totiž rušil, Kalousek bral. Šéf českých seniorů také odhalil, jak může s důchody zamávat lenost poslanců

27.07.2019 19:58 | Zprávy

ROZHOVOR „Vláda se letos velmi předvádí a čeští senioři jsou za to vděční,“ říká Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů České republiky. Vyhráno však prý ještě není. Čeští senioři navíc mají problémy s bydlením především ve velkých městech, kde těžko platí vysoké nájemné a stát navíc zastavil komplexní výstavbu bytů. A i když se to podle šéfa seniorů nedá příliš srovnávat, za minulého režimu si penzisté mohli z důchodu koupit více než nyní. Jejich současná kupní síla je oproti ostatním evropským zemím dost nízká.

Senioři jsou vládě vděční. Topolánek totiž rušil, Kalousek bral. Šéf českých seniorů také odhalil, jak může s důchody zamávat lenost poslanců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Pernes

Včera Senát podpořil růst důchodů a rozhodl, že starším penzistům chtějí dát navíc 1000 korun, jinak průměrný důchod zvýšit o 900 korun. V posledním rozhovoru před rokem jste mi řekl, že současná vláda se zatím nepředvedla. Jak je tomu nyní?

Teď už je to samozřejmě jinak, protože v letošním roce máme historicky nejvyšší navýšení penzí za posledních 24 let. Je to perfektní, a děkujeme této vládě také za seniorské dopravní benefity.

Tedy to, že by se současná vláda zatím nepředvedla, už neplatí?

Neplatí. Naopak se velmi předvádí a čeští senioři jsou za to vděční.

Ministryně práce a sociálních věci Jana Maláčová nechtěla zvýšení peněz pro starší důchodce s tím, že na to nejsou finance a navíc se bude jednat o motivaci k předčasným odchodům do důchodu.

Vysvětlím, co se vlastně stalo. Nemáme to nijak spočítané, jde o věc čísel. V podstatě byly nízké starobní důchody starodůchodců řešeny už v loňském roce, protože všechny osoby starší 85 let dostaly od ledna letošního roku kromě průměrného navýšení o 900 korun měsíčně ještě další tisícovku navíc. A včera Senát rozhodl, že kromě dvou set tisíc osob starších 85 let pobírajících od ledna zvýšený důchod by tuto částku mělo v příštím roce dostat dalších 170 tisíc osob.

To je samozřejmě chvályhodné, s tím nemá Rada seniorů České republiky žádný problém. Ba naopak, schválení by pomohlo omezit dynamiku poklesu náhradového poměru, který klesá pátým rokem. A my jsme s tím naprosto nespokojení, protože mezigenerační spravedlnost je v České republice v posledních pěti letech na štíru. Ale to hlavní je, jak vše dopadne dál? Protože Senát si vynutil mimořádné zasedání Poslanecké sněmovny v poslaneckých prázdninách a pokud se Poslanecká sněmovna nesejde, tak zřejmě nebude valorizace žádná. V tom je obrovské riziko, v tom vidíme velký problém.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…