Sesadit Zemana přes nezpůsobilost? Právník vyvádí senátory z omylu: Jako prezident by neskončil

04.06.2021 21:26 | Komerční článek

Senát chce uhodit na prezidenta. Už podruhé a trochu jinak. Dle senátora Fischera je Zeman dezorientovaný a neschopný vykonávat svůj úřad, protože si prý špatně vykládá ústavu. Podle experta není jasné, zda věc projde. Novou vládu by pak mohl prý jmenovat předseda Sněmovny.

Sesadit Zemana přes nezpůsobilost? Právník vyvádí senátory z omylu: Jako prezident by neskončil
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

Ústavní právník Jan Wintr prozradil, jak se dívá na to, že chce Senát omezit pravomoci prezidenta Miloše Zemana. Může se dle něj skupině senátorů podařit prohlásit Zemana za neschopného vykonávat úřad? Je prý věcí výkladu, co se vlastně výrazem neschopnost myslí. „Dá se vykládat ve smyslu fyzické neschopnosti, tedy kdyby byl prezident v kómatu nebo unesený,“ řekl právník a dodal: „U nás by jasný obsah článku 66 mohly vdechnout ústavní orgány, které o něm rozhodují, tedy Sněmovna, Senát a poté kontrola Ústavním soudem. Nelze tedy předem jasně říci, na které případy se nutně vztahuje a na které ne, ale může nastat, že tyto tři orgány se usnesou, že prezident svůj úřad není schopen vykonávat.“
    
Podle senátora a budoucího možného kandidáta na prezidenta Pavla Fischera je Zeman dezorientovaný a špatně si prý vykládá ústavu. Zda to může stačit na prohlášení prezidenta neschopným vykonávat úřad, Wintr nedokázal odpovědět. „To nedokážu říci. Formulace, že prezident nemůže ze závažných důvodů svůj úřad vykonávat, je úmyslně poměrně neurčitá a záleží na vůli Sněmovny, Senátu a posouzení Ústavním soudem. V různě riskantních okamžicích může být tato laťka nastavena různě.“

V rozhovoru je také připomenuto, že Senát se pokoušel Zemana z Hradu dostat už před dvěma lety za pomoci ústavní žaloby. Ta se podává ve chvíli, kdy prezident spáchal ústavní delikt. Ústavní soud by pak v takovém případě prý mohl prezidenta zbavit úřadu. Tehdy však žaloba neprošla přes Sněmovnu.

Dnes je situace údajně jiná. Senátoři nyní nechtějí podávat ústavní žalobu, ale se Sněmovnou se chtějí shodnout na tom, že prezident není schopen vykonávat úřad. Rozdíl je v tom, že pokud by Zeman byl shledán neschopným vykonávat úřad, prezidentem by zůstal i nadále. Jen pravomoci, jako jmenování generálů či uzavírání mezinárodních smluv, kde je potřeba kontrasignace premiéra, by předseda vlády vykonával sám. Právo jmenovat vládu by pak dle Wintra přešlo na předsedu Sněmovny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

19:45 Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

Premiér Petr Fiala se opakovaně pokouší přiživit na odlesku slávy fotbalových hvězd. Naposledy neodo…