Dovoz obilí a výrobků z něho vyrobených z Ukrajiny do České republiky je častým jablkem sváru mezi našimi zemědělci a vládou či jejími úředníky.
„Není důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko, Slovensko a další země,“ prohlásil třeba z jara loňského roku pro Českou televizi tehdejší ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) a odkázal se přitom na testy, které neodhalily žádnou závadnost dováženého obilí a produktů s ním spojených.
„Dovoz ukrajinského obilí do EU má stále velmi negativní vliv na české zemědělce a může výrazně zasáhnout menší farmáře,“ okomentoval oproti tomu na podzim situaci server Zemědělec.cz.
Pravděpodobně na stejném základě, z obavy o osud místních pěstitelů obilí, pak některé země EU, po uvolnění celounijního omezení, zakázaly dovoz ukrajinského obilí. Česká republika mezi ně ale nepatřila.
Samotný dovoz obilí a obilných produktů a jeho vliv na tržby místních zemědělců ale není jediným problémem. Z hlediska spotřebitelů se totiž jako daleko důležitější jeví kvalita dováženého sortimentu.
Inspekce „vyhmátla“ už loni
Ta bývává často zpochybňována především s poukazem na vysoké hodnoty zakázaných látek, které ukrajinské zboží obsahuje.
Situaci zřejmě neulehčí ani poslední nález Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), který zveřejnila na svém serveru PotravinyNaPranýři.cz a který se týkal dovezené ukrajinské mouky.
Pšeničná mouka hladká světlá
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.