Sestřelení MH17: Trochu jiný pohled

19.10.2015 13:21 | Zprávy

Analytik Martin Koller se s odstupem zamýšlí nad zveřejněnými výsledky vyšetřování sestřelu malajsijského letadla MH17 nad válčíčím Donbasem. Událost, ke které došlo loni v červnu, byla popsána holandskými vyšetřovateli jakožto následek zásahu raketou Buk. Zbraňový expert Koller poukazuje na bílá místa ve vyšetřování a shrnuje možné varianty.

Sestřelení MH17: Trochu jiný pohled
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimir Putin alegoricky s protiletadlovým systémem

„Vím, že nic nevím“ řekl kdysi Sokrates. A stejně bychom mohli označit dlouho a toužebně očekávanou zprávu k sestřelu malajsijského letadla MH 17 nad Ukrajinou. Vlastně jsme se dozvěděli, že podle nizozemských (?) vyšetřovatelů byl letoun sestřelen řízenou střelou protiletadlového raketového systému BUK. Zároveň se potvrzuje názor, že jako první musela být zasažena kabina pilotů (kokpit), čímž bylo okamžitě přerušeno spojení a jakákoli komunikace s personálem na letištích. Nelze však přehlédnout neuvěřitelně se táhnoucí dobu práce komise s hubenými, přímo anorektickými výsledky.

BUK byl označován jako pravděpodobný prostředek sestřelu od prvního dne a vlastně se stále jedná o preferovanou verzi popisu celé katastrofy. Vzhledem k tomu, že komise vyšetřovatelů oficiálně neuvedla jaký typ střepin, či přesněji submunice z bojové hlavice letoun zničil, nevyloučili zcela ani možnost sestřelu leteckou raketou, která má stále mnoho příznivců. Letecké protiletadlové rakety mají podobnou hlavici jako BUK, vesměs menší, která se při výbuchu rovněž rozptýlí na střepiny/submunici. Hlavice jednotlivých typů řízených střel se však liší počtem, velikostí, tvarem, hmotností a materiálem (někdy) uvedené submunice. Stejně se liší i provedení hlavic jednotlivých verzí BUKu.

Z tohoto hlediska lze poukázat na animaci prezentovanou médii jako výsledek práce komise. Nakreslit si může na počítači kdokoli cokoli. Mohli bychom připomenout animace neexistujících zbraní z hvězdných válek, kterými USA strašily omezené sovětské politruky typu Leonida Brežněva v osmdesátých letech minulého století. Ve spojení s přídí letounu sestavenou ze zbytků vraku již animace tak přesvědčivá není. Podle komise přiletěla řízená střela systému BUK šikmo zepředu a z levé strany (mohla přiletět i zprava, podletět trup a explodovat na levé straně), střepiny/submunice prorazily přední část konstrukce trupu letounu a tlaková vlna přední část odtrhla.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Martin Koller

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Itálie je tvůj domov, ty huso!“ Lipavský nasadil Šeredovou. Špatně to dopadlo

16:42 „Itálie je tvůj domov, ty huso!“ Lipavský nasadil Šeredovou. Špatně to dopadlo

V propagačním videu Ministerstva zahraničních věcí ČR spravovaného odpadlíkem od Pirátů Janem Lipavs…