Ceny energií se v Evropě v posledních měsících šroubují nahoru, k čemuž vede kombinace hned několika faktorů, například prudce zdražující emisní povolenky, masivní přechod k drahé zelené energii, nebo nepřízeň počasí. Zima přitom teprve klepe na dveře a lze očekávat, že s klesajícími teplotami poptávka po energiích poroste. Nediskutuje se už pouze o Německu, do potíží se dostávají i další země. Ve Francii překročila minutý týden cena za MWh elektřiny na denním trhu 300 euro, konkrétně se zastavila až na 302,14 euro za MWh, což je zhruba pěti- až šestinásobek cen, které byly obvyklé v předcházejících letech. To vše v době, kdy teploty v zemi galského kohouta neklesly pod nulu. Francouzská poptávka po elektřině je šroubována zejména jejím častým využitím pro vytápění. Němci nebo například Britové, využívají k vytápění mnohem více plyn.
Jak informuje server Time.com, ve Francii nyní z tohoto důvodu opět uvažují o zavedení velmi restriktivních opatření. Pokud by se v lednu a v únoru měly teploty dostat pod nulu, mohlo by v čase před očekávanými prezidentskými volbami dojít i na nejhorší – střídavé dvouhodinové blackouty pro jednotlivé francouzské regiony.
„Vážení občané, začíná dvouhodinový blackout. Elektřina nepůjde, teple se oblečte a zapalte svíčky.“
Jde o opatření poslední instance, ke kterému by Francouzi museli sáhnout v případě, že by vše ostatní selhalo. Francouzský správce elektrické sítě RTE musel i loňskou zimu apelovat na domácnosti, aby ve špičce vypnuly nepotřebné spotřebiče. Postačil k tomu teplotní výkyv o 4 stupně Celsia pod obvyklé hodnoty. RTE oznámila, že by spotřebitelé měli své odběry omezit, aby „se vyhnuli možnosti výpadků“. Ve složitých momentech se také přistoupilo k redukci dodávek do vybraných velkých podniků. Mezistupněm mezi tímto řešením a plnými dvouhodinovými odstávkami by potenciálně bylo snížení voltáže. Analytik Nicolas Goldberg na stránkách Time varoval, že pokud by přišel pokles teplot a zároveň nebylo větrno, mohla by se Francie ocitnout v komplikované situaci vinou menší dostupnosti jaderné energie a nedávných odstávek uhelných zdrojů. „Pokud začne být zima a přestane foukat, mohl by to být problém,“ řekl doslova. Podobně to vidí Jeremy Weir, ředitel švýcarské společnosti Trafigura, která s energiemi obchoduje. Podle něj jsou střídavé blackouty pro jednotlivé regiony reálnou možností.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.