Deník popisuje, že schůzky nejprve vypadaly jako běžné návštěvy starosty malého města u vysoce postaveného krajského politika. „Jenže starosta, který tou dobou žádal o dotaci na opravu náměstí, dostal během schůzky na vybranou – když necháš výběr stavební firmy na nás, dotaci dostaneš. Přitom o přidělení evropských peněz musí rozhodnout hodnotitelé dotačního úřadu na základě kvality projektu. Podmiňovat přidělení dotace čímkoliv jiným nelze,“ popisuje MF Dnes. Takovéto svědectví získala hned od tří starostů z Karlovarského a Ústeckého kraje.
„Pár dní před definitivním schválením dotace mi při osobní schůzce dotyčný člověk naznačil, že peníze nám přiklepnou jen za podmínky, že nám výběrové řízení na zhotovitele stavby zorganizuje jakási firma Ropro,“ vzpomněl si například starosta Krásné Lípy Zdeněk Linhart. Když však pak radní podmínku neschválí a výběrové řízení si zorganizují sami, podepíší to, že už město žádné dotace v dalších letech nedostane.
Šéf společnosti Ropro Michal Petřík, který působil v inkriminované době, se však před těmito tvrzeními brání. Důkazy prý nejsou.
A stavební zakázky mířily k vskutku zajímavým firmám. Minimálně polovina ze zhruba deseti miliard korun z evropských fondů zamířila do společností regionálních podnikatelů či firem s nimi spojených. Nebo také k vlivným podnikatelům, například k Danielu Ježkovi, Alexandru Novákovi a Patriku Oulickému. Zbylé tři miliardy si pak rozdělilo devět firem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef